ورود |  عضويت|  EN
چهارشنبه 30 مرداد ماه 1398
 
Module Border Module Border
  مقدمه ای بر مديريت آب و خاك 

به نام خدا

<< من الماء کل شیء حی >>

زندگی همه چیز از آب  است

مقدمه :

ذخیره رواناب های سطحی آب یکی از اساسی ترین نیاز های بشر ، مایه حیات و بقاء انسان و عامل اصلی تولید است و از ارزش فوق العاده ای برخوردار می باشد .كشور ما ، ايران با وسعت 000/684/1كيلومتر مربع يكي از فلات‏هاي پهناور آسياست که  ميانگين بارندگي سالیانه آن حدود يك سوم  ميانگينجهاني بوده و از طرفی دارای پراکنش ناموزون  ریزش های  جوی میباشد . لذا  بخش عمده از مناطق كشور  جزو مناطق خشک محسوب مي شوند. استان اصفهان از جمله مناطقی است که بدلیل کمبود میزان بارندگی و نوع پراکنش آن ، از کمبود منابع آب و اثرات نامطلوب آن رنج میبرد  و دچار محدودیت های  چشم گیری در منابع میباشد .و نیز به علت عدم مهار و بهره برداری مناسب آبهای سطحی این منبع آبی نیز  از دسترس نیاز مندان واقعی آن خارج شده و کشاورزان بسیاری از مناطق استان را با مشکل کم آبی مواجه می سازد . محدود بودن میزان بارندگی ، پراکنش ناموزون ریزش های جوی ، عدم مهار آبهای سطحی و هرزآب ها ، افت سطح آبهای زیر زمینی ونیز شرایط اقلیمی استان موجب افزایش سطح اراضی  کویری استان و  هجوم آب های شور به سفره های  منابع آبی  شده است که لازم است در این خصوص اقدامات جدی صورت پذیرد .

نیازروز افزون بشر به مواد غذایی و افزایش سطح توقعات از یک سوی و محدودیت منابع از سوی دیگر ، همچنین نقش فوق العاده آب و خاک در تولید و توسعه اقتصادی و کشاورزی ، دست اندرکاران امور اجرایی کشور و مدیران ذی ربط  در سطوح مختلف را بر آن می دارد  تا بهترین و بهینه ترین برنامه ها و ساختار اجرایی را جهت دست یابی به بهترین روشهای ، حفظ ، احیا و بهره برداری اصولی از منابع برگزینند ودر راستای آن اقدام نمایند .

پروژه های متنوع آب و خاک بویژه  پروزه های مختلف تامین آب از جمله پروژه های  زیربنایی و اصولی در راستای حفظ ،  احیا و بهره برداری اصولی از دو نعمت گرانقدر الهی یعنی آب و خاک می باشد  ولذا شایسته است حداکثر توان خود را در برنامه ریزی صحیح و اصولی هرچه  مطلوب تر  طراحی و اجرای اینگونه پروژه ها و ارتقاء سطح کمی و کیفی آن بکار بندیم

 

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 48238

عالی : 94%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 1%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 94
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 94

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 21295124
Visitors بازديد هاي امروز: 3726
Visitors بازديد هاي ديروز: 3158

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1398/05/30 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا