ورود |  عضويت|  EN
سه شنبه 14 مرداد ماه 1399

آخرین بروز رسانی 1399/05/14

  میز خدمت
95/10/01

همایش اطلاع رسانی ساماندهی تولید ، واردات و توزیع مواد کودی


برخورد با متخلفان عرضه کودهای تقلبی قاطعانه است

مشاور معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و مسئول امور سامان‌دهی کود و بهبود تغذیه گیاهی گفت: امروز خط قرمز وزارت‌خانه رعایت استانداردها است و در صورت عدم رعایت موارد استاندارد شدید‌ترین برخوردها با متخلفان انجام می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، دومین همایش اطلاع‌رسانی سامان‌دهی تولید، واردات و توزیع انواع مواد کودی در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان برگزار شد.

در این همایش آقای مهندس شمس‌اله ملازاده مشاور معاونت امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی و مسئول امور سامان‌دهی کود و بهبود تغذیه گیاهی اظهار کرد: در سال 93 در طرحی عملیات پایش کودها انجام گرفت که نتایج آن باعث ابلاغ آیین نامه پایش و سامان‌دهی کود از طرف وزیر محترم جهاد کشاورزی شد.

وی ادامه داد: هر نوع کودی که شماره ثبت نداشته باشد در حکم کالای قاچاق است، امروز خط قرمز وزارت‌خانه رعایت استانداردها است و در صورت عدم رعایت موارد استاندارد شدید‌ترین برخوردها با متخلفان انجام می‌شود.

ایشان در ادامه با بیان اینکه کمبود مواد مغذی و عناصر در کودها نوعی کم فروشی محسوب می‌شود عنوان کرد: شورای راهبردی ستاد کود به ریاست جناب آقای وزیر و با همکاری و مشارکت تشکل‌های مختلف نیز به دنبال بررسی و برطرف کردن مشکلات در حوزه بازار کود است.

وی تصریح کرد: طبق آمار، مصرف کود در سطح کشور به اندازه نصف میانگین جهانی است، پس با این شرایط نیاز است کشاورزان را به مصرف کود به صورت اصولی و تلفیقی تشویق کنیم.

مهندس ملازاده افزود: خوشبختانه با توافقی که میان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ملی استاندارد به امضا رسید بحث تدوین استاندارد برای شش نوع کود انجام شده و برای سایر کودها نیز این موضوع در حال پیگیری است.

وی گفت: با توجه به شرایط موجود و بررسی‌های شکل گرفته، موسسه تحقیقات آب و خاک ملزم شد کود را به صورت تلفیقی ارائه و شرکت خدمات حمایتی نیز تنوع کودی خود را افزایش دهد.

مسئول امور سامان‌دهی کود و بهبود تغذیه گیاهی اضافه کرد: به زودی صادرات تمامی کودها را آزاد می‌کنیم تا امکان صادرات هر نوع کودی فراهم شود.

افتتاح آزمایشگاه رسمی کود در اصفهان

در ادامه این همایش دکتر کامبیز بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور بیان کرد: تا به امروز 42 شرکت از اصفهان در سامانه ثبت کود کشور ثبت نام کرده‌اند که این میزان قابل توجه است.

وی تاکید کرد: در طول سالیان گذشته سهم بخش دولتی در تامین کود کاهش و سهم بخش خصوصی در این زمینه افزایش یافته که این اتفاقی مثبت محسوب می‌شود اما نیاز است در این زمینه، نظارت‌ها به درستی انجام شود.

رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب کشور تصریح کرد: تا به امروز حدود شش هزار و 193 مورد تقاضا برند فرمول کود ثبت شده که 85 درصد از این تقاضاها تعیین تکلیف شده است، در همین ارتباط بیش از 850 مورد عدم تطابق برند فرمول بوده و بیش از چهار هزار برند فرمول نیز مجوزهای لازم را دریافت کردند.

وی با بیان اینکه برخورد با متخلفان توزیع کودهای تقلبی و بی‌کیفیت در دستور کار قرار دارد عنوان کرد: امروز محصولات کشاورزی داخلی به کشورهای مختلف صادر می‌شود و در صورتی که برای تهیه چنین محصولاتی از کودهای تقلبی و بی‌کیفیت استفاده شود به طور قطع مشکلاتی ایجاد می‌شود، پس باید توجه داشت چنین موضوعاتی به اقتصاد ملی کشور مرتبط است.

دکتر بازرگان خواستار ایجاد عزم ملی و فرهنگ عمومی در مبارزه با متخلفان در این بخش شد و گفت: خوشبختانه امروز و با افتتاح آزمایشگاه رسمی کود در اصفهان بخشی از مشکلات ما در این زمینه برطرف می‌شود.

کشاورزی پایدار لازمه ایجاد امنیت غذایی

محمد اصغر شهابی رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان نیز در این همایش عنوان کرد: امروز اگر جامعه‌ای سالم می‌خواهیم باید آب، خاک و محیط زیست سالم داشته باشیم تا در نهایت به غذا و انسان سالم برسیم.

وی کشاورزی پایدار را لازمه ایجاد امنیت غذایی دانست و ادامه داد: در شرایط کنونی وضعیت خاک‌ها برای کشاورزی چندان مطلوب نیست زیرا تنها به فکر استفاده از خاک بوده‌ایم و اقدامی جهت تقویت خاک در طول سالیان متمادی شکل نگرفته است و این موضوع جای تامل دارد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان تاکید کرد: خوشبختانه اقدامات خوبی در زمینه کود در حال انجام است، و در این زمینه تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم.

توزیع هرگونه کود بدون شماره ثبت ممنوع

حمید رضا رحمانی دبیر کارگروه نظارت و کنترل کیفی انواع مواد کودی استان اصفهان هم ضمن ارائه عملکردی از فعالیت‌های این کارگروه اظهار کرد: توزیع هرگونه کود بدون شماره ثبت ممنوع بوده و تخلف محسوب می‌شود.

وی افزود: برای اینکه کارگروه، بازوی اجرایی قدرتمندی در اختیار داشته باشد، گروه نظارت و نمونه‌برداری ایجاد شد و این گروه به صورت مستمر وضعیت کودهای موجود در سطح استان را مورد بررسی و پایش قرار می‌دهد.

دبیر کارگروه نظارت و کنترل کیفی انواع مواد کودی استان اصفهان گفت: کارگروه با برپایی جلسات منظم و مستمر شرایط را بررسی می‌کند تا از بروز تخلفات جلوگیری شود.

وی اضافه کرد: درصورتی که شخصی قصد داشته باشد از اصالت کد ثبتی و مرغوبیت کود اطلاع پیدا کند می‌تواند با ارسال شماره کود به سامانه پیامکی 3000646424 از وضعیت کود مورد نظر مطلع شود.

مهندس رحمانی عنوان کرد: امروز با راه‌اندازی آزمایشگاه رسمی کود در مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اولین آزمایشگاه از این نوع در استان و سومین آزمایشگاه در سطح کشور افتتاح می‌شود، این آزمایشگاه که استانداردهای لازم را دریافت کرده می‌تواند در موضوعاتی همچون کود، پساب و آب فعالیت داشته باشد.

لازم به ذکر است پس از برگزاری سخنرانی‌ها، پانل پرسش و پاسخ انجام و در مراسمی با حضور مسئولین ملی و استانی اولین آزمایشگاه رسمی کود در بخش تحقیقات خاک و آب مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی اصفهان به بهره‌برداری رسید.

 

 

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
13:26 --14/05/99 --
جلسه هماهنگی در خصوص ایجاد کنسرسیوم تخصصی گل و گیاه
08:33 --14/05/99 --
برداشت ۱۰ هزارو ۵۰۰ تن گندم از مزارع شهرستان شهرضا

مدیرجهاد کشاورزی شهرستان شهرضا گفت: ۱۰ هزارو ۵۰۰ تن گندم از ۲۳۰۰ هکتار مزارع شهرستان شهرضا برداشت شد

08:29 --14/05/99 --
۹ هزار تن طالبی امسال از مزارع شهرضا برداشت می‌شود

مدیر جهادکشاورزی شهرضا گفت: در سال جاری افزون بر 9100 تن محصول طالی و گرمک از مزارع این شهرستان برداشت می شود.

11:30 --13/05/99 --
اصفهان نخستین استان تدوین کننده سند ملی الگوی کشت
رئیس جهاد کشاورزی استان گفت: اصفهان نخستین استانی است که حسب نیاز، سند ملی الگوی کشت را تدوین کرده است.
11:24 --13/05/99 --
رشد ۶۰ درصدی صنعت طلای سبز در اصفهان
این استان از لحاظ سطح زیر کشت رتبه سیزدهم و از حیث تولید رده دوازدهم را نسبت به سایر استان‌های کشور دارد.
11:23 --13/05/99 --
اصفهان، مقام اول تولید محصولات پروتئینی کشور
استان اصفهان در تولید محصولات دامی پروتئینی مقام اول کشور رادارا است
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه مدیریت شیلات و امور آبزیان - سه شنبه 05 فروردین ماه 1399
با توجه به تشدید فعالیت سامانه بارشی بخصوص در غرب اصفهان به استخرداران عزیز توصیه می شود اقدامات پیشگیرانه در راستای عدم بروز حوادث محتمل را کاملا رعایت نمایند  

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

اطلاعیه پخش برنامه تلویزیونی کوشش و رویش - شنبه 28 تیر ماه 1399
عنوان برنامه : مدیریت کاشت نهال عاری ازویروس زمان پخش چهارشنبه مورخ 1 مرداد 1399 ساعت 20:30 از شبکه اصفهان تکرار برنامه : پنجشنبه مورخ 2 مرداد 1399 ساعت 8:30 صبح ازشبکه اصفهان  

اطلاعیه پخش برنامه رادیوئی خوشا روستا - شنبه 27 اردیبهشت ماه 1399
موضوع برنامه و زمان پخش : مدیریت کاشت پنبه (شنبه 27 اردیبهشت 99) --------- تکرار کاشت پنبه (سه شنبه130اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (یکشنبه 28 اردیبهشت 99) --------- تکرار برنامه استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (چهار شنبه 31 اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای( چهارشنبه31 اردیبهشت 99) --------- تکرار استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (پنجشنبه 1 خرداد 99) --------- از ساعت 12 الی 12:15 از صدای مرکز اصفهان - قابل مشاهده بصورت تصویری در رادیو نما اصفهان  

ویروس کرونا چیست؟ - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس ویژه عموم جامعه ...   بيشتر...

توصیه های بهداشتی - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
توصیه های بهداشتی در مقابله با کرونا ویروس جدید ...   بيشتر...

پیام آموزشی مرتبط با ویروس کرونا - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
اطلاعیه ها و پیام های وزارت بهداشت کشور ...   بيشتر...

سمینار آموزشی - پنج شنبه 17 بهمن ماه 1398
سمینارآموزشی زنبورعسل ، گیاهان دارویی ، سلامت جامعه   بيشتر...

بیمه کشاورزی - يكشنبه 06 بهمن ماه 1398
خسارات ناشی از سرمازدگی   بيشتر...

اطلاعیه بیمه محصولات کشاورزی - يكشنبه 26 آبان ماه 1398
تعداد محصولات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی استان   بيشتر...

اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید - یکشنبه 18 آذر ماه
اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی در بررسی تسهیلات دام سبک ( گوسفند و بز )   بيشتر...

لیست تازه های کتاب - شنبه 23 شهریور ماه 1398
جهت آگاهی از اطلاعات بیشتر به سامانهwww.samanpl.ir مدیریت کتابخانه های عمومی کشور مراجعه نمایند.   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی - شنبه 10 فروردین ماه 1398
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 51875

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 282
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 282

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 23275597
Visitors بازديد هاي امروز: 6775
Visitors بازديد هاي ديروز: 7041

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/05/14 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا