ورود |  عضويت|  EN
شنبه 12 اسفند ماه 1402
 
Module Border Module Border
  تاریخچه و قوانین مربوط به تشکیل بسیج اداری 

 

بسيج ادارات

تعريف بسيج اداري

بسيج اداری عبارت است از نهادی مردمی ، متشكل از كاركنان دولت به عنوان بخشی از ساختار كلان نيروی مقاومت بسيج كه به منظور حراست و حمايت از ارزش های اسلام و انقلاب اسلامی و كيان جمهوری اسلامی ايران و تحقق اهداف ارتش بيست ميليونی در محدوده دستگاه های دولتی به امر جذب ، آموزش و سازماندهی نيروهای داوطلب و توسعه و ترويج فرهنگ بسيجی اقدام می نمايد.


تاريخچه بسيج اداري

بسيج مستضعفين در سال ۱۳۵۸ با فرمان تاريخی حضرت امام (ره) در سراسر كشور تشكيل و حضور گسترده و با صلابت خود را در دفاع مقدس عينيت بخشيد. در طول دفاع مقدس بسيجيان كارمند دوشادوش ساير اقشار از استقلال و آزادی و كيان ميهن اسلامی خود دفاع كردند.

در تاريخ 20 اسفند 1364 با مصوبه هيات محترم دولت مبنی بر آموزش نظامی 5 درصد كاركنان دولت ، بسيج اداری وارد مرحله جديدی از فعاليت گرديد و مقدمات تشكيل پايگاه های مقاومت اداری در دستگاه های دولتی فراهم گرديد. از سال ۱۳۶۹ مركزيتی در نيروی مقاومت و تمامی استان ها ، تحت عنوان مشاورت اداری ، كارگری و اصناف ، وظيفه سياست گذاری و هدايت بسيج اداری را بر عهده گرفت تا اقدامات و فعاليت های بسيج در دستگاه ها هر چه بيشتر ضابطه مند و با نظام اداری هماهنگ باشد.


مباني قانوني و قوانين حمايتي

1- تصويب نامه شماره ۹۶۶۳۴ هيأت دولت مورخ 10 اسفند 1364 كه در ۶ بند و ۳ تبصره تنظيم و ابلاغ شده است. مفاد تصويب نامه در خصوص همكاری دستگاه های دولتی برای آموزش نظامی كاركنان دولت ، بسيج كاركنان و پشتيبانی از جبهه و جنگ می باشد.

2- بخشنامه رياست محترم جمهوری اسلامی مورخ 28 خرداد 1371 شماره ۱۹۰۳ ـ ۷۱/م به كليه وزارتخانه ها و مؤسسات و سازمان ها و نهادهای انقلاب اسلامی و استانداری های سراسر كشور مبنی بر تشكيل و تقويت واحدهای مقاومت بسيج اداری .

3- مصوبه يكصد و شصت و نهمين جلسات شورای عالی امنيت ملی مورخ های 28 آبان 1373 و 18 بهمن 1373 در خصوص همكاری دستگاه های دولتی با حوزه ها و پايگاه های بسيج اداری در اعزام كارمندان بسيجی به مأموريت های آموزش نظامی و ديگر مأموريت های بسيج و حمايت از حقوق بسيجيانی كه مأمور می شوند.

4- بخشنامه و دستورالعمل اجرايی شماره ۵۳۴۰۰/۴۱/۲ مورخ 27 اسفند 1375 سازمان امور اداری و استخدامی كشور در اجرای تبصره بند (هـ) ماده ۳ اصلاحی موضوع مصوبه يكصد و شصت و نهمين جلسه شورای عالی امنيت ملی (طرح فراخوانی بسيج) به كليه وزارتخانه ها ، سازمان ها ، مؤسسات و شركت های دولتی.

5- تصويب نامه شماره ۲۷۵۴۱/ت ۱۵۲۶۳هـ مورخ 3 مرداد 1377 هيأت وزيران در ابلاغ آيين نامه اجرايی ماده (۲۰۱) قانون مقررات استخدامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی.

6- ماده ۵ قانون حمايت قضايی از بسيج.

7- تبصره ۴۷ برنامه دوم توسعه اقتصادی ـ اجتماعی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ايران.

8-  بخشنامه های صادره از سوی برخی از وزرا و معاونين رئيس جمهور.

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 62107

عالی : 91%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 120
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 120

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 32437151
Visitors بازديد هاي امروز: 4920
Visitors بازديد هاي ديروز: 6090

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/12/12 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا