ورود |  عضويت|  EN
شنبه 12 اسفند ماه 1402
 
Module Border Module Border
  بسیج و فرهنگ بسیجی یعنی چه؟ 

 

مفهوم بسیج از نظر لغوی و فرهنگ بسیجی

بسيج در لغت به معناى آمادگى است. در فرهنگ دينى و اسلامى «بسيج» واژه مقدس و از اهميت فراوانى برخوردار است و در واقع تمام كسانى كه به خداوند عشق مي ورزند ، و در راه او براى اعتلاى كلمه اسلام ، و عزت مسلمانان ، با دشمنان خداوند ، مقابله نظامى ، سياسى ، فرهنگى و ... مى كنند ، عضو بسيج و بسيجى هستند.

خداوند در قرآن مجيد مى‌فرمايند: «به زودى خدا گروهى ديگر را مى آورد كه آنان را دوست مى دارد و آنان نيز او را دوست دارند. اينان با مؤمنان ، فروتن ، و بر كافران سرفرازند ، در راه خدا جهاد مى كنند و از سرزنش هيچ ملامت گرى نمى ترسند ، اين فضل خداست. آن را به هر كس كه بخواهد مى دهد و خدا گشايشگر داناست». (مائده، ۵۴)

بنابراين ، دوستان خدا ، مخلصان ، صالحان ، صابران ، پرهيزگاران ، مجاهدان و ... بسيجيان هستند.

فرهنگ بسيجى داشتن ، به اين معناست كه كارهاى انسان رنگ خدايى داشته و در تمام حالات با خدا و متواضع و فروتن باشد. در چنين فرهنگى ، انسان اهل عبادت ، ايمان ، تقوا ، ايثار ، شهادت ، زهد ، ابتكار ، تلاش و جهاد در راه خدا ، انفاق و... مى شود ، و وجود چنين فرهنگى در جامعه اسلامى مى تواند بسيارى از مشكلات و ناهنجارى ها را رفع يا كاهش دهد.

با تكيه بر فرهنگ بسيجى ، مى توان به قله هاى رفيع علم و دانش ، اخلاق و فضايل رسيد و پله هاى كمال را پيمود; قرآن كريم دستور مى دهد كه مسلمانان در برابر دشمن ، بسيج شوند و از آمادگی هاى مختلف از نظر فنون و آموزش هاى نظامى ، تلاش در عرصه فرهنگ و گسترش ارزش هاى اخلاقى و انسانى ، تقويت دين خدا و اجراى احكام آن ، پيروى از ولايت اهل بيت (عليهم السلام) و ولايت فقيه در زمان غيبت امام معصوم (عليه السلام) برخوردار شوند; «وَأَعِدُّواْ لَهُم مَّا اسْتَطَعْتُم مِّن قُوَّة وَمِن رِّبَاطِ الْخَيْلِ تُرْهِبُونَ بِهِى عَدُوَّ اللَّهِ وَعَدُوَّكُم...;(انفال،۶۰) و هرچه در توان داريد از نيرو و اسب هاى آماده بسيج كنيد تا با اين تداركات ، دشمن خدا و دشمن خودتان و دشمنان ديگرى را جز ايشان ـ كه شما آنها را نمى شناسيد و خدا آنان را مى شناسد ، بترسانيد.

سلام بر تو كه مرواريد خاطرات هميشه زنده شهامت و استواری را در صدف جانت پرورانده ای. عشق الهيت را ، قلب آسمانيت را می ستايم و از خداوند می خواهم كه فرزندان اين مرز هميشه سربلند پاسدار خوبی برای ارزش هايی باشند كه تو پايدار ساختی.

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 62107

عالی : 91%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 5%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 114
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 114

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 32437305
Visitors بازديد هاي امروز: 5074
Visitors بازديد هاي ديروز: 6090

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1402/12/12 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا