ورود |  عضويت|  EN
پنج شنبه 29 مهر ماه 1400
 

آخرین بروز رسانی 1397/08/22

Module Border Module Border
  معرفی کاداستر (Cadastre) 

 

معرفی کاداستر (Cadastre)

ريشه لغت كاداستر ، در حقيقت كلمه يوناني Katastichon به معني دفتر يادداشت است كه با گذشت زمان در زبان لاتين به Captasrum تبديل شده است. در حقيقت كاداستر سيستمي بوده كه براي ثبت استان هاي مختلف كشور يونان جهت مقاصد مالياتي استفاده مي شده است. البته نقشه هاي ملكي سابقه اي بيش از اين دارند. نقشه قديمي 4 هزار ساله كلداني ، نقشه هاي مالياتي اراضي دره نيل و يا رصد املاك در دوره ساسانيان از اين جمله اند

اين در حالي است كه توجه به سيستم هاي مديريت زمين و كاداستر به عنوان يكي از شاخص هاي توسعه يافتگي كشورها و عامل جلوگيري از فساد، طي دهه هاي اخير اهميت بسياري يافته و در اولويت اول برنامه ريزي ها قرار گرفته است؛ به گونه اي كه مجامع بين المللي از قبيل سازمان ملل و بانك جهاني آن را در فهرست اهم فعاليت ها و راهكارهاي پيشنهادي خود براي توسعه كشورها قرار داده اند.

بهبود سطح زندگي شامل برنامه ريزي جهت ايجاد عدالت اجتماعي و كاهش فقر و حركت به سمت توسعه پايدار با ايجاد بستري مناسب براي مديريت زمين و منابع طبيعي و همچنين ارتقا و بهبود ساختارهاي مالي با اعمال مديريت مؤثر بر منابع زمين، از جمله دلايل اين رويكرد مجامع بين المللي است.

براساس تعريف فدراسيون بين المللي نقشه برداري (FIG)، كاداستر در واقع عبارت است از فهرست مرتب شده اي از اطلاعات مربوط به قطعات زمين (در داخل مرز جغرافيايي يك كشور) كه شامل نقشه برداري و افزودن ساير مشخصه هاي زمين نظير حقوق مالكيت، كاربري، اندازه و ارزش، به نقشه مقياس بزرگ بوده و به طور رسمي به ثبت مي رسد. بنابر اين تعريف، نخستين گام ايجاد كاداستر، تهيه نقشه هايي با مقياس مناسب از املاك موردنظر است. در گام بعد پس از جمع آوري اطلاعات مرتبط با املاك ، اين اطلاعات بايد بر روي نقشه هاي تهيه شده تطبيق داده شوند. در نهايت مجموعه اين اطلاعات بايد به ثبت برسند

حدنگار (کاداستر)

 فهرست مرتب شده اطلاعات مربوط به قطعات زمین است که مشخصه های زمین مانند اندازه ، کاربری ، مشخصات رقومی ، ثبتی و یا حقوقی به نقشه بزرگ مقیاس اضافه شده است.

 

حدنگاری (عملیات کاداستر)

مجموعه فعالیت های مرتبط با حدنگار (کاداستر) است که شامل تهیه نقشه با استفاده از عکسها و تصاویر زمینی ، دریایی ، هوایی ، ماهواره ای ، تبدیل رقومی عکس ها و تصاویر ، عملیات زمینی نقشه برداری ، ویرایش و تکمیل نقشه های زمینی و تطبیق نقشه با وضعیت واقعی و موجود املاک و اضافه کردن کلیه اطلاعات ثبتی ، حقوقی و توصیفی و کنترل نهائی و به روزرسانی آن می باشد.

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 59000

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 177
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 177

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 26333533
Visitors بازديد هاي امروز: 3732
Visitors بازديد هاي ديروز: 6022

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/07/29 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا