ورود |  عضويت|  EN
پنج شنبه 28 تیر ماه 1403
 
 

آخرین بروز رسانی 1399/03/25

Module Border Module Border
  گل راعی 

گل راعی

 

Hypericum perforatum

از خانواده: Hypericaceae

 

دیگر اسامی: هوفاریقون ، علف چای ، گل شهناز ، چای کوهی ، گل هزارچشم

گیاه شناسی:

گل راعی گیاهی است علفی ، چندساله و پایا به ارتفاع 80-50 سانتیمتر که ارتفاع آن به شرایط اقلیمی محل رویش هم بستگی دارد. ساقه های متعدد و منشعب آن دارای دو خط نسبتا برجسته در تمام طول ساقه می باشد و شاخه های متقابل و جفتی آن از یک ریزوم کوتاه در سطح خاک منشاء می گیرد. قسمت انتهائی ساقه انشعابات فراوان دارد و گیاه که چندساله شد پای ساقه چوبی می شود. برگ ها متقابل ، بیضوی و نسبتا نیزه ای شکل و بدون کرک می باشد. دمبرگ ها کوتاه و بر روی آنها نقاط کوچک و شفاف به تعداد فراوان دیده می شود که در واقع کیسه های ترشی مملو از اسانس هیپرلیسین است. گل ها دوجنسی (نر و ماده) و به رنگ روشن اند ، قطر گل ها بین 2-1 سانتیمتر و تعداد گلبرگ ها و کاسبرگ ها مساوی و هر کدام پنج عدد است. گل آذین معمولا به صورت گرزن یک سویه و یا دیهیم می باشد. مایعی که از گلبرگ ها خارج می شود قرمز بوده و بر روی پوست اثر آبی و بنفش بر جای می گذارد. میوه به صورت کپسول سه خانه ای ، سخت ، قهوه ای رنگ و به ابعاد 1-5/0 میلیمتر است. طول ریشه اصلی این گیاه 70 سانتیمتر و از ریشه اصلی ریشه های فرعی فراوانی منشعب می شود. رنگ بذر قهوه ای و در یک گرم 1000 عدد بذر وجود دارد. وزن هزار دانه 15/0-13/0 گرم است.

قسمت مورد استفاده:

سرشاخه گلدار تازه یا خشک شده گیاه

ترکیبات شیمیائی:

حاوی اسانس روغنی فرار و حدود 5/0-7/0% از یک نوع گلوکوزید به نام هایپرین و یک ماده قرمز به نام هایپریسین در بذر می باشد ، همچنین یک نوع تانن شبیه تانن چای در برگ های آن وجود دارد. در برگ ها حدود 2/0% روتین و در گل ها 95/0% روتین و 1/0% کوئرستین وجود دارد. مقدار تانن در ساقه های جوان گیاه 8/3% ، در برگ ها 4/12% و در گل ها 16/0% می باشد. در این گیاه فلاونوئید هم وجود دارد.

محیط شناسی و بررسی رویشگاه:

در مزارع متروک ، حاشیه راه های روستائی ، نواحی کم درخت ، جنگل ها ، بیشه ها و چمن زارها می روید. این گیاه در اروپا ، شمال ایران ، آسیای صغیر ، شمال آفریقا ، کانادا ، جنوب آمریکا و استرالیا به طور طبیعی رشد می کند. گیاهی است آفتاب دوست و تا حدودی رطوبت پسند ، در استان گیلان از ارتفاع صفر تا بیش از 2000 متر از سطح دریا پراکنش دارد ، این گل در این استان دارای دو شکل رویشی برگ درشت در ارتفاع بالا و با قد بیش از یک متر و در ارتفاعات پائین و میانی با برگ ریز با ارتفاع 50 سانتیمتر دیده می شود است و در مناطق استپی سرد نیز رویش دارد دیده می شود. این گیاه در ایران حدود 17 گونه دارد که گونه با ارزش آن Perforatum است.

نیاز آبی:

به مدت 50-30 روز پس از کاشت به رطوبت دائمی نیاز دارد و در مناطقی با میزان بارندگی 400 میلیمتر قابل رویش است.

زراعت:

معمولا کشت زراعی آن چندان مرسوم نبوده ، تکثیر گیاه عمدتا به وسیله بذر و گاهی ریزوم صورت می گیرد. بذر باید در عمق کم کاشته شده و معمولا به صورت غیرمستقیم کشت می شود. برای یک هکتار زمین 300-400 گرم بذر خالص نیاز است ، کشت غیرمستقیم در خزانه و در اواخر زمستان صورت می گیرد. نیاز است دوره خواب بذر کامل شود که این کار به طریق زیر انجام می شود:

شستن با مقدار آب زیاد و تابانیدن نور که در نتیجه بذر بعد از 20-10 روز در دمای 25-15 درجه جوانه می زند اما دمای بالا مانع جوانه زنی می شود.

نوع خاک:

در خاک هائی با بافت سبک تا متوسط با PH خنثی (7-6) می روید.

مبارزه با علف هرز ، آفات و بیماری ها:

مبارزه با گیاه انگلی سس در خزانه لازم دارد.

برداشت:

رشد رویشی خزنده در سال اول و رشد مطلوب و گلدهی از سال دوم به بعد است زمان برداشت در سال دوم وقتی است که 50% گل ها باز شده و گیاه به بذردهی نرسیده باشد سرشاخه های گل دار در فاصله خرداد و تیر برداشت می شود و پیکر رویشی را از نزدیک سطح زمین قطع می کنند. برداشت باید در یک روز آفتابی صورت گیرد و به سرعت در محیطی تاریک خشک گردد. 16-14 تن در هکتار محصول گیاه تازه می باشد.

دامنه انتشار:

نواحی مختلف البرز ، کرج ، چالوس ، گیلان ، رشت ، آستارا ، لاهیجان ، ارومیه ، اردبیل ، خراسان ، بروجرد ، نهاوند ، گرگان ، گنبدکاووس ، جنگل های گلستان ، کلاردشت ، لرستان ، اطراف تهران

خواص و کاربرد:

فلاونوئید گیاه دارای اثر ضد التهاب و ضد زخم معده ، آرام بخش سیستم عصبی مرکزی ، ضد ویروس از جمله: (هپاتیت C و HIV) و ضد درد است. سرشاخه گل دار نیرو دهنده ، هضم کننده ، صفرابر ، مسکن اعصاب ، مدر ، قابض ، تقویت کننده دستگاه تنفسی و یکی از بهترین داروهای ضد افسردگی است. از این گیاه قرصی به نام پرفوران تهیه شده که روزی 3 مرتبه هر بار 1 قرص با یک لیوان آب می توانید میل کنید. قطره هایپیران هم از این گیاه تهیه می شود که آرام بخش و ضد اضطراب است. پماد و کرم هیپریکوم پرفوراتوم هم ضد التهاب و الیتام بخش است. روغن گل راعی که از قرار دادن آن در روغن زیتون بدست می آید برای التهابات پوستی و سوختگی مؤثر است. به عنوان گیاه پوششی در فضای سبز پارک ها و شهرها کاربرد دارد.

Module Border Module Border
 
  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 63349

عالی : 89%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 6%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 165
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 165

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 33452829
Visitors بازديد هاي امروز: 4120
Visitors بازديد هاي ديروز: 8054

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1403/04/28 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا