ورود |  عضويت|  EN
چهارشنبه 26 خرداد ماه 1400

آخرین بروز رسانی 1400/03/26

  میز خدمت
1400/02/11

پیش‌بینی کاهش ۲۵ درصدی تولید گندم و جو در اصفهان


مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی گفت: با توجه به خشکسالی حاکم بر استان پیش‌بینی می‌شود حدود ۴ هزار هکتار از مزارع زیرکشت آبی گندم و جو امسال حذف شده و تا ۲۵ درصد تولید کاهش یابد.

پیمان فیروز نیا  با بیان اینکه برای کشت گندم و جو از پاییز برنامه‌ریزی می‌شود، اظهار داشت: با توجه به اینکه سطح قابل توجهی از اراضی کشاورزی استان به رودخانه زاینده رود وابسته است و امسال آب در زمان کشت پاییزه در رودخانه رهاسازی نشد بخشی از مزارع کشت انجام نشده است.

وی ادامه داد: سال زراعی جاری در حدود ۴۱ هزار و ۳۰۰ هکتار کشت آبی و نزدیک به ۲۳ هزار هکتار کشت گندم دیم انجام شده است؛ همچنین ۵۲ هزار هکتار از اراضی پاییز ۹۹ زیر کشت آبی جو رفت و حدود ۲ و ۶۰۰ هزار هکتار نیز کشت دیم جو انجام شد.

اراضی زیر کشت آبی گندم و جو چراگاه شدند

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با بیان اینکه کشاورزان به امید رهاسازی آب در رودخانه و بارندگی سطح مازادی کشت کردند تا محصول مناسبی برداشت کنند، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی‌ها حاکی از بارش‌های خوبی در زمستان و بهار بود از این رو کشاورزان در سطحی بیش از توان آبی کشت و کار انجام دادند و سطح ۴۱ هزار و ۳۰۰ هکتار گندم آبی در پاییز با این تصور بوده که آب رودخانه در بهمن ماه مجدد بازگشایی می‌شود و بارندگی نیز در زمستان و بهار خواهیم داشت.

فیروزنیا با اشاره به اینکه بارندگی‌های امسال در استان و کشور حدود چهل درصد نسبت به نرمال کاهش یافته است، ابراز داشت: کم بارشی سبب شده که مزارع کشاورزی اوضاع مناسبی نداشته باشند و بسیاری از کشاورزان که امکان تأمین آب برای ادامه رشد و نمو گیاهان ندارد به چرای مزرعه مبادرت کردند.

افت ۲۰ تا ۲۵ درصدی عملکرد تولید گندم

وی ادامه داد: با تداوم خشکی و نبود آب پیش‌بینی می‌شود چهار هزار هکتار از مزارع زیر کشت آبی گندم و جو امسال حذف شود و سطحی از اراضی که آبیاری شده نیز به دلیل تأمین نشدن آب کافی دچار افت عملکردی خواهد شد.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: با توجه به خشکسالی حاکم بر استان و تداوم این وضعیت پیش‌بینی می‌شود که مزارع زیر کشت آبی استان بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افت عملکرد تولید داشته باشد.

کم بارشی و نگرانی از حذف ۱۰۰ درصدی مزارع دیم

فیروزنیا با بیان اینکه سطح زیر کشت دیم گندم و جو تاکنون آسیب ندیده و حذف نشده است، اظهار داشت: با وجود این اگر در دو هفته پیش رو بارندگی مؤثری در مناطق کشت دیم اتفاق نیافتد شاید امسال حذف ۱۰۰ درصدی مزارع دیم را شاهد باشیم زیرا این اراضی هیچ منبع تأمین آبی ندارند در حالی که پیش‌بینی‌ها از بارش‌های خوب در بهار حکایت داشت اما متأسفانه امسال یک بهار استثنایی است که تاکنون هیچ بارندگی رخ نداده و نگران حذف مزارع دیم هستیم‌.

پیش‌بینی برداشت تا ۲۰۰ هزار تن محصول گندم در سال جاری

وی گفت: پیش‌بینی دقیق میزان تولید و برداشت گندم و جو استان در سال جاری با توجه به شرایط موجود دشوار و مبهم بوده اما امید است درصورتی که اتفاق خاصی در هفته‌های پیش رو رخ ندهد امسال تولید گندم استان بین ۱۸۰ هزار تا ۲۰۰ هزار تن باشد.

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان کشت آبی گندم و جو در تمام ۲۴ شهرستان استان با سطح کم تا زیاد انجام می‌شود اما گندم دیم تنها در شهرستان‌های غربی و جنوبی از جمله فریدن، فریدونشهر، بوئین و میاندشت، چادگان، سمیرم و همچنین مناطق مرکزی استان کاشته می‌شود.

نزدیک به ۷۰ هزار هکتار کشت آبی استان وابسته به زاینده‌رود است

فیروزنیا درباره کاشت سایر غلات و دانه‌های روغنی در سال جاری ابراز داشت: برنامه کشت برای همه محصولات وجود دارد اما عملیاتی شدن آن به شرایط آبی کشاورزان بستگی دارد؛ سال‌های گذشته آب رودخانه بازگشایی می‌شد و حدود ۷۰ هزار هکتار کشت آبی استان که وابسته به آب زاینده رود است زیر کشت می‌رفت.

وی افزود: امسال به نظر می‌رسد آب رودخانه را نخواهیم داشت و سطح زیر کشت به شدت کاهش می‌یابد، از سوی دیگر وضعیت بارندگی بسیار نامناسب است و سطح منابع آبی چاه‌ها نیز به دلیل جاری نبودن آب در رودخانه تقلیل یافته و آب دهی همه چاه‌های سطحی کم شده که این امر نگران کننده است.

کشاورزان طبق برنامه‌های کشت عمل نمی‌کنند

مدیر زراعت جهاد کشاورزی استان اصفهان درمورد برنامه‌ریزی برای کشت مازاد برخی محصولات در شرایط کم آبی استان، گفت: وزارت جهاد کشاورزی برای تک تک محصولات برنامه کشت، سطح و تولید ابلاغ می‌کند و ما نیز برای شهرستان‌ها این برنامه را اعلام می‌کنیم، حتی با توجه به حساسیت موضوع سبزی و صیفی جات مانند سیب‌زمینی، گوجه فرنگی و پیاز برنامه‌های ما تا سطح مراکز خدمات نیز ابلاغ شده و دقیق مشخص می‌کند که هر مرکز خدمات استان باید چه میزان کشت سیب زمینی یا گوجه فرنگی یا هر محصولی داشته باشد اما با توجه به اینکه کشاورزان آب و زمین از خودشان است برنامه کشت ما را اجرا نمی‌کنند و آنچه را که فکر می‌کنند به صلاحشان است انجام می‌دهند.

وی اضافه کرد: این سبب می‌شود که در تولید برخی محصولات مازاد تولید داشته باشیم که این موضوع البته در سطح یک استان اتفاق نمی‌افتد و کشت مازاد در سراسر کشور سبب آشفتگی بازار می‌شود.

استان اصفهان دارای ۵۶۳ هزار هکتار اراضی کشاورزی، معادل پنج درصد از مساحت استان و ۳.۵ درصد از اراضی کشاورزی کشور است و بیش از ۳۵۰ هزار نفر در این استان به طور مستقیم و غیر مستقیم از کشاورزی ارتزاق می‌کنند.

 

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
07:06 --25/03/1400 --
یک طرح آبیاری کم فشار در اردستان افتتاح شد
طرح آبیاری کم فشار و تیپ روستای معین‌آباد بخش زواره از توابع اردستان روز دوشنبه در آیینی با حضور مسوولان این شهرستان به بهره‌برداری رسید.
09:02 --23/03/1400 --
تکذیب پرکشیدن قیمت مرغ در اصفهان
در پی انتشار برخی خبرها در خصوص افزایش قیمت مرغ در اصفهان مسئولان سازمان های جهاد کشاورزی و صمت این موضوع را تکذیب کردند.
08:59 --23/03/1400 --
فصل برداشت میوه ای آب دار در دلِ کویری کم آب
برداشت طالبی، از ۳۰۰ هکتار مزارع شهرستان آران و بیدگل آغاز شد.
08:52 --23/03/1400 --
تجهیز اراضی کشاورزی فریدونشهر به سامانه آبیاری نوین
هفت هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های شهرستان فریدونشهر به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شد.
08:34 --22/03/1400 --
برداشت هزار تنی دانه کلزا از مزارع اصفهان
کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از آغاز برداشت کلزا در اراضی زیر کشت در استان اصفهان خبر داد.
06:21 --22/03/1400 --
هفته جهادکشاورزی گرامی باد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان در پیامی فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی را تبریک گفت.
10:41 --20/03/1400 --
پیش‌بینی برداشت ۸۰ تن گُل محمدی از مزارع سمیرم
برداشت گُل محمدی از مزارع شهرستان سردسیر سمیرم در جنوب اصفهان با برآورد تولید ۸۰ تن گل مرغوب آغاز شده است.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه زراعی - دوشنبه 05 آبان ماه 1399
توصیه های مدیریت در مزارع گلرنگ استان اصفهان   بيشتر...

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400
با حضور دکتر رضایی معاون محترم تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و دکتر خون میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شیلات ایران و حضور سرکار خانم طالبان وزیر اقتصاد کشاورزی کردستان عراق   بيشتر...

پخش زنده ویژه برنامه شبکه برکت استودیو کشاورز اصفهان از محل نمایشگاه بین المللی - پنج شنبه 13 خرداد ماه 1400
همزمان با رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور استان اصفهان با حضور مدیران استانی و بهره برداران   بيشتر...

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام ، طیور ، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - سه شنبه 04 خرداد ماه 1400
زمان بازدید 18 الی 21 خرداد ماه 1400 و ساعت بازدید 11 الی 19   بيشتر...

اطلاعیه مربوط به شرکت شهرک های کشاورزی - شنبه 09 اسفند ماه 1399
به منظور دریافت اطلاعات بیشتر کلیک فرمائید   بيشتر...

آگهی استخدام - يكشنبه 23 شهریور ماه 1399
در اجرای مجوز شماره 582072 مورخ 23 دی 1397 سازمان اداری و استخدامی کشور ، آگهی استخدام بکارگیری نیروی قراردادی در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org ، هشتمین فراگیر دستگاه های اجرائی ، از تاریخ 20 شهریور 1399 فعال گردیده است.لذا متقاضیان جهت ثبت نام و دریافت فایل دفترچه راهنمای ثبت نام به سایت مذکور مراجعه فرمایند.   بيشتر...

راه اندازی کانال اطلاع رسانی در سامانه تاک - پنج شنبه 30 مرداد ماه 1399
سامانه اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی از طریق پیام رسان تاک - نسبت به نصب نرم افزار فوق (اندروید ، IOS ، وب اپلیکیشن) از سایت تاک به آدرس www.agritak.ir و یا استورهای کافه بازار و سیب اپ اقدام فرمائید ...   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 58041

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 148
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 148

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 25599279
Visitors بازديد هاي امروز: 7236
Visitors بازديد هاي ديروز: 9023

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/03/26 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا