ورود |  عضويت|  EN
چهارشنبه 26 خرداد ماه 1400

آخرین بروز رسانی 1400/03/26

  میز خدمت
1400/02/08

علت حمله ملخ‌ها به مزارع اصفهان


به گزارش روابط عمومی سازمان ، تقی شیخ علی با اشاره به آسیب ملخ‌ها به مزارع کشاورزی اظهار داشت: به طور کلی دو نوع ملخ مهاجر که از جنوب کشور و حاشیه‌ خلیج‌فارس و شبه‌جزیره‌ عربستان می‌آیند که ملخ بومی آسیب زننده هستند. وی با بیان اینکه تولید و رشد این ملخ‌ها وابسته به بارش باران است، افزود: تخم ملخ‌ها در خاک نهفته است و با بارش باران مراحل پوره و تبدیل شدن به حشره‌ کامل را طی می‌کنند و حمله می‌کنند و سال گذشته به دلیل بارندگی‌ها احتمال حمله بیشتر از امسال بود. معاون مدیریت حفظ نباتات با اشاره به اینکه امسال به دلیل بارندگی کمتر احتمال تبدیل پوره به حشره کامل بسیار کم است، بیان کرد: سه شهرستان تیران و کرون، لنجان و مبارکه کانون تولید ملخ بومی هستند که به دلیل بارش های کم امسال تاکنون این ملخ‌ها عامل طغیانی پیدا نکردند. شیخ علی در خصوص تغذیه‌ این ملخ‌ها گفت: ملخ‌های بومی و مهاجر در مراتع وجود دارند و در صورتی که مراتع تغذیه مناسبی نداشته باشند،به مزارع کشاورزی حمله ‌می‌کنند. وی با گله از نهادهای محیط زیستی در کوتاهی کردن کنترل ملخ‌ها در مراتع تصریح کرد: متاسفانه این نهاد اجازه‌ مبارزه‌ جهاد کشاورزی را نیز به بهانه‌ی آلودگی محیط زیست نمی‌دهد. وی ادامه داد: در صورتی که ملخ از مراتع کنترل نشود و به مزارع برسد تمامی مزارع گندم، جو، یونجه، حبوبات و انواع درختان را از بین می‌برند و سم‌پاشی در مزرعه نیز خطراتی را به دنبال دارد. کنترل زود هنگام و به موقع ملخ‌ها در مراتع می‌تواند از حمله به زمین‌های کشاورزی و خسارات ناشی از آن جلوگیری کند. وی با بیان اینکه سم‌پاشی در مراتع خطرپذیری‌ کمتری دارد، اظهار داشت: با حمله‌ ملخ‌ها به مزارع، کشاورزان مجبور به استفاده از سم هستند که این سم ممکن است جذب محصولات کشاورزی شود. شیخ علی در خصوص مبارزه‌ با ملخ‌های مهاجر و بومی در سال گذشته اضافه کرد: قبل از حمله ملخ‌ها 15 هزار هکتار از مراتع مبارزه صورت گرفت و به زمین‌های کشاورزی آسیب نرسید. معاون مدیریت حفظ نباتات با اشاره به اینکه در هر شهرستانی که ملخ وجود دارد باید در دستور کار کمیته‌ بحران آن شهرستان قرار گیرد، بیان کرد: کنترل ملخ مشکل است و باید فرمانداری‌ها و نهاد‌های دولتی در هر شهرستان که احتمال بروز این مشکل است،به کمک بیایند. وی در خصوص توصیه به کشاورزان در صورت حمله به زمین‌های کشاورزی خاطر‌نشان کرد: در صورت حمله به زمین‌های کشاورزی،کشاورزان به نزدیک‌ترین مرکز خدمات یا مدیریت جهادکشاورزی اطلاع بدهند و هم‌چنین با استفاده از سموم کم خطر سم‌پاشی را انجام دهند.
نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
07:06 --25/03/1400 --
یک طرح آبیاری کم فشار در اردستان افتتاح شد
طرح آبیاری کم فشار و تیپ روستای معین‌آباد بخش زواره از توابع اردستان روز دوشنبه در آیینی با حضور مسوولان این شهرستان به بهره‌برداری رسید.
09:02 --23/03/1400 --
تکذیب پرکشیدن قیمت مرغ در اصفهان
در پی انتشار برخی خبرها در خصوص افزایش قیمت مرغ در اصفهان مسئولان سازمان های جهاد کشاورزی و صمت این موضوع را تکذیب کردند.
08:59 --23/03/1400 --
فصل برداشت میوه ای آب دار در دلِ کویری کم آب
برداشت طالبی، از ۳۰۰ هکتار مزارع شهرستان آران و بیدگل آغاز شد.
08:52 --23/03/1400 --
تجهیز اراضی کشاورزی فریدونشهر به سامانه آبیاری نوین
هفت هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های شهرستان فریدونشهر به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شد.
08:34 --22/03/1400 --
برداشت هزار تنی دانه کلزا از مزارع اصفهان
کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از آغاز برداشت کلزا در اراضی زیر کشت در استان اصفهان خبر داد.
06:21 --22/03/1400 --
هفته جهادکشاورزی گرامی باد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان در پیامی فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی را تبریک گفت.
10:41 --20/03/1400 --
پیش‌بینی برداشت ۸۰ تن گُل محمدی از مزارع سمیرم
برداشت گُل محمدی از مزارع شهرستان سردسیر سمیرم در جنوب اصفهان با برآورد تولید ۸۰ تن گل مرغوب آغاز شده است.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه زراعی - دوشنبه 05 آبان ماه 1399
توصیه های مدیریت در مزارع گلرنگ استان اصفهان   بيشتر...

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400
با حضور دکتر رضایی معاون محترم تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و دکتر خون میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شیلات ایران و حضور سرکار خانم طالبان وزیر اقتصاد کشاورزی کردستان عراق   بيشتر...

پخش زنده ویژه برنامه شبکه برکت استودیو کشاورز اصفهان از محل نمایشگاه بین المللی - پنج شنبه 13 خرداد ماه 1400
همزمان با رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور استان اصفهان با حضور مدیران استانی و بهره برداران   بيشتر...

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام ، طیور ، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - سه شنبه 04 خرداد ماه 1400
زمان بازدید 18 الی 21 خرداد ماه 1400 و ساعت بازدید 11 الی 19   بيشتر...

اطلاعیه مربوط به شرکت شهرک های کشاورزی - شنبه 09 اسفند ماه 1399
به منظور دریافت اطلاعات بیشتر کلیک فرمائید   بيشتر...

آگهی استخدام - يكشنبه 23 شهریور ماه 1399
در اجرای مجوز شماره 582072 مورخ 23 دی 1397 سازمان اداری و استخدامی کشور ، آگهی استخدام بکارگیری نیروی قراردادی در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org ، هشتمین فراگیر دستگاه های اجرائی ، از تاریخ 20 شهریور 1399 فعال گردیده است.لذا متقاضیان جهت ثبت نام و دریافت فایل دفترچه راهنمای ثبت نام به سایت مذکور مراجعه فرمایند.   بيشتر...

راه اندازی کانال اطلاع رسانی در سامانه تاک - پنج شنبه 30 مرداد ماه 1399
سامانه اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی از طریق پیام رسان تاک - نسبت به نصب نرم افزار فوق (اندروید ، IOS ، وب اپلیکیشن) از سایت تاک به آدرس www.agritak.ir و یا استورهای کافه بازار و سیب اپ اقدام فرمائید ...   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 58041

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 170
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 170

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 25599563
Visitors بازديد هاي امروز: 7520
Visitors بازديد هاي ديروز: 9023

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/03/26 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا