ورود |  عضويت|  EN
دوشنبه 24 خرداد ماه 1400

آخرین بروز رسانی 1400/03/24

  میز خدمت
1399/08/27

زعفران تحفه جدید نطنز/ طلای سرخ اصفهانی‌ها نیازمند فرآوری


به گزارش روابط عمومی شهرستان ، کشت زعفران در استان اصفهان به دلیل نیاز کم آبی آن مورد اقبال قرار گرفته و در مجموع اصفهان از استان‌های موفق در کشت زعفران است. نکته مهمتر اینکه متوسط عملکرد تولید زعفران در استان اصفهان ۶ کیلوگرم در هکتار بوده که بسیار بالاتر از میانگین کشور است.

اصفهان بر سکوی چهارم تولید زعفران

احمدرضا رئیس‌زاده، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: استان اصفهان رتبه چهارم کشور در تولید محصول زعفران را دارد، امسال در ۱۴۶۲ هکتار از مزارع استان زعفران کشت شده است.

او با بیان اینکه متوسط عملکرد زعفران در استان اصفهان ۶ کیلوگرم در هکتار بوده که بسیار بالاتر از میانگین کشور است، ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت، ۸۸۰۰ کیلوگرم زعفران تولید شود که ۱۳۰۰ کیلوگرم بیشتر از پارسال است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: برداشت  و فرآوری زعفران از اواخر مهر در مناطق سردسیر استان آغاز شده و به مرور به شهرستان‌های معتدل و گرمسیر گسترش می‌یابد.

رئیس‌زاده افزود: شهرستان‌های نطنز و تیران و کرون هر کدام با ۲۴۰ هکتار، نجف‌آباد با ۱۶۰، آران و بیدگل با ۱۰۰، شاهین شهر و میمه با ۹۵ و کاشان با ۹۴ هکتار به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت زعفران را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

نطنز مهد زعفران مرکز ایران


حاجی زاده مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: شهرستان نطنز را می‌توان مهد زعفران مرکز ایران معرفی کرد، چون قریب به
۸۰ سال پیش نخستین بار زعفران در یکی از روستا‌های این شهرستان کشت شده است.

او ادامه داد: زعفران نطنز از لحاظ کیفیت و عطر در کشور بسیار عالی و مثال زدنی است حتی در استان خراسان که نام آن با زعفران گره خورده است زعفران نطنز را به خوبی می‌شناسند و این محصول را به عنوان محصولی با کیفیت خریداری می‌کنند.

زعفران نطنز در ویترین فروشگاه‌های خراسان

مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز بیان کرد: زعفران نطنز به حدی مرغوب است که شرکت‌های تخصصی بسته بندی این محصول را از کشاورزان ما خریداری می‌کنند و در فروشگاه‌های خراسان و مشهد در دید مشتریان قرار می‌دهند.

حاجی زاده عنوان کرد: شهرستان نطنز رتبه اول استان را در تولید زعفران دارد و ویژگی‌هایی همچون نیاز آبی کم، نگهداری طولانی مدت و قیمت قابل توجه باعث شده تا کشاورزان این شهرستان به کشت طلای سرخ روی آورند.

 زعفران نطنز با کیفیت‌ترین زعفران ایران

او با اشاره به چهار فصل بودن نطنز خاطر نشان کرد: این شهرستان از آب و هوای گرم و خشک تا سردسیر را به خود می‌بیند و نکته قابل توجه همین است که در هر گونه آب و هوایی این منطقه زعفران به خوبی و با ویژگی‌های منحصر به فرد کشت می‌شود.


مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: منطقه بادرود از لحاظ مقدار و کمیت زعفران تولیدی معروف است و بخش مرکزی نطنز از لحاظ رنگ و ماده موثره زعفران مطرح است.


حاجی زاده عنوان کرد: در سال
۱۳۹۵ طرحی با عنوان " طرح ملی اصالت زعفران ایران" به همت مسئول استاندارد گیاهان دارویی دانشگاه شهید بهشتی تهران اجرا و ۱۵۰۰ گل زعفران از مزارع نطنز به صورت اتفاقی جمع آوری شد که پس از بررسی‌ها مشخص شد زعفران نطنز از لحاظ ماده موثره بهترین استاندارد و کیفیت را در کشور دارد.


او با اشاره به اشتغال زایی فصلی بسیار بالای کاشت و برداشت زعفران اضافه کرد: براساس برآورد ما در هر
۱۰۰۰ مترمربع زمین به طور میانگین ۱۰ نفر برای کاشت زعفران به کار گرفته می‌شوند که البته بیشتر آن‌ها خانم‌ها هستند.


مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: مشکل زعفران کاران نطنز این است که محصولشان به صورت تخصصی بسته بندی نمی‌شود و با خام فروشی سود آن به جیب دلالان می‌رود.

زعفران نطنز نیازمند نگاه ویژه مسئولان برای تولید و فرآوری


حاجی زاده گفت: شهرستان نطنز در برداشت زعفران می‌تواند در کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد، اما متاسفانه مسئولان از ما حمایت نمی‌کنند، در مجلس شورای اسلامی نمایندگان استان خراسان از زعفران این استان به خوبی حمایت می‌کنند و این می‌طلبد که نمایندگان استان اصفهان و شهرستان نطنز نیز نگاه ویژه‌ای به درآمد زایی از زعفران نطنز داشته باشند.

او ادامه داد: در سال‌های اخیر با کشت زعفران مهاجرت معکوس اتفاق افتاد و بسیاری از افراد بومی شهرستان برای کشت این محصول به زمین‌های رها شده خود بازگشته اند، زیرا زعفران بهترین کشتی است که در ۱۵ تا ۲۰ روز فرآوری می‌شود و سودآور است.

مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: کشاورزان برای افزایش تولید و پیشگیری از خام فروشی به تسهیلات بانکی، مجوز‌ها و پروانه‌های مرتبط نیاز دارند که متاسفانه با کشاورزان همکاری مناسبی نمی‌شود و به دلیل راحتی و سود بیشتر مجبور به خام فروشی می‌شوند.

افزایش ۵۰ درصدی سطح کشت زعفران در نطنز


سعید زمانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: به دلیل کیفیت و قیمتی که کاشت زعفران برای کشاورزان دارد طی سال‌های اخیر سطح کشت زعفران در شهرستان نطنز حدود
۵۰ درصد اضافه شده است و پیش بینی می‌کنیم تا آذر امسال دو و نیم تن کلاله خشک زعفران برداشت شود.

او ادامه داد: هرچند که زعفران نطنز بالاترین استاندارد کشوری را از آن خود کرده است، اما در سطح زیر کشت و میزان تولید زعفران توانایی رقابت با خراسان را نداریم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: در چند سال اخیر که از تولید زعفران استقبال شد به صورت محدود افرادی اقدام به بسته بندی این محصول کردند، اما سطح کشت به حدی نیست تا نظر سرمایه گذاران را برای احداث کارخانه‌های فرآوری زعفران به خود جلب کند.

زمانی عنوان کرد: در شهرستان کشاورزانی را داریم که حتی گل زعفران را به صورت خام به فروش می‌رسانند، چون برای کشاورز اقتصادی‌تر است.

نارضایتی کشاورزان از اقدامات شرکت تعاونی زعفران کاران

او خاطر نشان کرد: شرکت تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز تشکیل شده است تا گل زعفران را خریداری و فرآوری کند و به فروش برسانند، اما تا به این لحظه هیچ گونه اقدام جدی نشده و تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز فقط یک عنوان نمادین است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز در خصوص اقدامات این اداره برای افزایش میزان تولید گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی کاشت زعفران، شناخت و نحوه مبارزه با بیماری‌ها و آفت‌ها، تست مکانیزه و تغذیه برای زعفران کاران برگزار شده است.

با توجه به کیفیت بسیار بالای زعفران نطنز و اشتغال زایی از تولید تا فرآوری زعفران، حال باید دید مسئولان از جمله تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز چه راهکار‌هایی را برای جلوگیری از خام فروشی و فرآوری این محصول با ارزش پیش خواهند گرفت.

 

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
09:02 --23/03/1400 --
تکذیب پرکشیدن قیمت مرغ در اصفهان
در پی انتشار برخی خبرها در خصوص افزایش قیمت مرغ در اصفهان مسئولان سازمان های جهاد کشاورزی و صمت این موضوع را تکذیب کردند.
08:59 --23/03/1400 --
فصل برداشت میوه ای آب دار در دلِ کویری کم آب
برداشت طالبی، از ۳۰۰ هکتار مزارع شهرستان آران و بیدگل آغاز شد.
08:52 --23/03/1400 --
تجهیز اراضی کشاورزی فریدونشهر به سامانه آبیاری نوین
هفت هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های شهرستان فریدونشهر به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شد.
08:34 --22/03/1400 --
برداشت هزار تنی دانه کلزا از مزارع اصفهان
کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از آغاز برداشت کلزا در اراضی زیر کشت در استان اصفهان خبر داد.
06:21 --22/03/1400 --
هفته جهادکشاورزی گرامی باد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان در پیامی فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی را تبریک گفت.
10:41 --20/03/1400 --
پیش‌بینی برداشت ۸۰ تن گُل محمدی از مزارع سمیرم
برداشت گُل محمدی از مزارع شهرستان سردسیر سمیرم در جنوب اصفهان با برآورد تولید ۸۰ تن گل مرغوب آغاز شده است.
10:29 --20/03/1400 --
صنعت دام و طیور نقش ویژه‌ای در ایجاد اشتغال اصفهان دارد
اصفهان جزو استان‌هایی است که تولیدکنندگان حرفه‌ای صنعت دام و طیور آن نقش ویژه‌ای برای ایجاد اشتغال مُولد در استان دارند.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه زراعی - دوشنبه 05 آبان ماه 1399
توصیه های مدیریت در مزارع گلرنگ استان اصفهان   بيشتر...

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400
با حضور دکتر رضایی معاون محترم تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و دکتر خون میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شیلات ایران و حضور سرکار خانم طالبان وزیر اقتصاد کشاورزی کردستان عراق   بيشتر...

پخش زنده ویژه برنامه شبکه برکت استودیو کشاورز اصفهان از محل نمایشگاه بین المللی - پنج شنبه 13 خرداد ماه 1400
همزمان با رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور استان اصفهان با حضور مدیران استانی و بهره برداران   بيشتر...

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام ، طیور ، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - سه شنبه 04 خرداد ماه 1400
زمان بازدید 18 الی 21 خرداد ماه 1400 و ساعت بازدید 11 الی 19   بيشتر...

اطلاعیه مربوط به شرکت شهرک های کشاورزی - شنبه 09 اسفند ماه 1399
به منظور دریافت اطلاعات بیشتر کلیک فرمائید   بيشتر...

آگهی استخدام - يكشنبه 23 شهریور ماه 1399
در اجرای مجوز شماره 582072 مورخ 23 دی 1397 سازمان اداری و استخدامی کشور ، آگهی استخدام بکارگیری نیروی قراردادی در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org ، هشتمین فراگیر دستگاه های اجرائی ، از تاریخ 20 شهریور 1399 فعال گردیده است.لذا متقاضیان جهت ثبت نام و دریافت فایل دفترچه راهنمای ثبت نام به سایت مذکور مراجعه فرمایند.   بيشتر...

راه اندازی کانال اطلاع رسانی در سامانه تاک - پنج شنبه 30 مرداد ماه 1399
سامانه اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی از طریق پیام رسان تاک - نسبت به نصب نرم افزار فوق (اندروید ، IOS ، وب اپلیکیشن) از سایت تاک به آدرس www.agritak.ir و یا استورهای کافه بازار و سیب اپ اقدام فرمائید ...   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 58009

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 204
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 204

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 25578737
Visitors بازديد هاي امروز: 4025
Visitors بازديد هاي ديروز: 10866

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/03/24 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا