ورود |  عضويت|  EN
سه شنبه 04 آذر ماه 1399

آخرین بروز رسانی 1399/09/04

  میز خدمت
99/08/27

زعفران تحفه جدید نطنز/ طلای سرخ اصفهانی‌ها نیازمند فرآوری


به گزارش روابط عمومی شهرستان ، کشت زعفران در استان اصفهان به دلیل نیاز کم آبی آن مورد اقبال قرار گرفته و در مجموع اصفهان از استان‌های موفق در کشت زعفران است. نکته مهمتر اینکه متوسط عملکرد تولید زعفران در استان اصفهان ۶ کیلوگرم در هکتار بوده که بسیار بالاتر از میانگین کشور است.

اصفهان بر سکوی چهارم تولید زعفران

احمدرضا رئیس‌زاده، مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: استان اصفهان رتبه چهارم کشور در تولید محصول زعفران را دارد، امسال در ۱۴۶۲ هکتار از مزارع استان زعفران کشت شده است.

او با بیان اینکه متوسط عملکرد زعفران در استان اصفهان ۶ کیلوگرم در هکتار بوده که بسیار بالاتر از میانگین کشور است، ادامه داد: پیش بینی می‌شود تا پایان فصل برداشت، ۸۸۰۰ کیلوگرم زعفران تولید شود که ۱۳۰۰ کیلوگرم بیشتر از پارسال است.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: برداشت  و فرآوری زعفران از اواخر مهر در مناطق سردسیر استان آغاز شده و به مرور به شهرستان‌های معتدل و گرمسیر گسترش می‌یابد.

رئیس‌زاده افزود: شهرستان‌های نطنز و تیران و کرون هر کدام با ۲۴۰ هکتار، نجف‌آباد با ۱۶۰، آران و بیدگل با ۱۰۰، شاهین شهر و میمه با ۹۵ و کاشان با ۹۴ هکتار به ترتیب بیشترین سطح زیر کشت زعفران را در استان به خود اختصاص داده‌اند.

نطنز مهد زعفران مرکز ایران


حاجی زاده مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: شهرستان نطنز را می‌توان مهد زعفران مرکز ایران معرفی کرد، چون قریب به
۸۰ سال پیش نخستین بار زعفران در یکی از روستا‌های این شهرستان کشت شده است.

او ادامه داد: زعفران نطنز از لحاظ کیفیت و عطر در کشور بسیار عالی و مثال زدنی است حتی در استان خراسان که نام آن با زعفران گره خورده است زعفران نطنز را به خوبی می‌شناسند و این محصول را به عنوان محصولی با کیفیت خریداری می‌کنند.

زعفران نطنز در ویترین فروشگاه‌های خراسان

مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز بیان کرد: زعفران نطنز به حدی مرغوب است که شرکت‌های تخصصی بسته بندی این محصول را از کشاورزان ما خریداری می‌کنند و در فروشگاه‌های خراسان و مشهد در دید مشتریان قرار می‌دهند.

حاجی زاده عنوان کرد: شهرستان نطنز رتبه اول استان را در تولید زعفران دارد و ویژگی‌هایی همچون نیاز آبی کم، نگهداری طولانی مدت و قیمت قابل توجه باعث شده تا کشاورزان این شهرستان به کشت طلای سرخ روی آورند.

 زعفران نطنز با کیفیت‌ترین زعفران ایران

او با اشاره به چهار فصل بودن نطنز خاطر نشان کرد: این شهرستان از آب و هوای گرم و خشک تا سردسیر را به خود می‌بیند و نکته قابل توجه همین است که در هر گونه آب و هوایی این منطقه زعفران به خوبی و با ویژگی‌های منحصر به فرد کشت می‌شود.


مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: منطقه بادرود از لحاظ مقدار و کمیت زعفران تولیدی معروف است و بخش مرکزی نطنز از لحاظ رنگ و ماده موثره زعفران مطرح است.


حاجی زاده عنوان کرد: در سال
۱۳۹۵ طرحی با عنوان " طرح ملی اصالت زعفران ایران" به همت مسئول استاندارد گیاهان دارویی دانشگاه شهید بهشتی تهران اجرا و ۱۵۰۰ گل زعفران از مزارع نطنز به صورت اتفاقی جمع آوری شد که پس از بررسی‌ها مشخص شد زعفران نطنز از لحاظ ماده موثره بهترین استاندارد و کیفیت را در کشور دارد.


او با اشاره به اشتغال زایی فصلی بسیار بالای کاشت و برداشت زعفران اضافه کرد: براساس برآورد ما در هر
۱۰۰۰ مترمربع زمین به طور میانگین ۱۰ نفر برای کاشت زعفران به کار گرفته می‌شوند که البته بیشتر آن‌ها خانم‌ها هستند.


مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: مشکل زعفران کاران نطنز این است که محصولشان به صورت تخصصی بسته بندی نمی‌شود و با خام فروشی سود آن به جیب دلالان می‌رود.

زعفران نطنز نیازمند نگاه ویژه مسئولان برای تولید و فرآوری


حاجی زاده گفت: شهرستان نطنز در برداشت زعفران می‌تواند در کشور حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد، اما متاسفانه مسئولان از ما حمایت نمی‌کنند، در مجلس شورای اسلامی نمایندگان استان خراسان از زعفران این استان به خوبی حمایت می‌کنند و این می‌طلبد که نمایندگان استان اصفهان و شهرستان نطنز نیز نگاه ویژه‌ای به درآمد زایی از زعفران نطنز داشته باشند.

او ادامه داد: در سال‌های اخیر با کشت زعفران مهاجرت معکوس اتفاق افتاد و بسیاری از افراد بومی شهرستان برای کشت این محصول به زمین‌های رها شده خود بازگشته اند، زیرا زعفران بهترین کشتی است که در ۱۵ تا ۲۰ روز فرآوری می‌شود و سودآور است.

مسئول امور باغبانی جهاد کشاورزی نطنز گفت: کشاورزان برای افزایش تولید و پیشگیری از خام فروشی به تسهیلات بانکی، مجوز‌ها و پروانه‌های مرتبط نیاز دارند که متاسفانه با کشاورزان همکاری مناسبی نمی‌شود و به دلیل راحتی و سود بیشتر مجبور به خام فروشی می‌شوند.

افزایش ۵۰ درصدی سطح کشت زعفران در نطنز


سعید زمانی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: به دلیل کیفیت و قیمتی که کاشت زعفران برای کشاورزان دارد طی سال‌های اخیر سطح کشت زعفران در شهرستان نطنز حدود
۵۰ درصد اضافه شده است و پیش بینی می‌کنیم تا آذر امسال دو و نیم تن کلاله خشک زعفران برداشت شود.

او ادامه داد: هرچند که زعفران نطنز بالاترین استاندارد کشوری را از آن خود کرده است، اما در سطح زیر کشت و میزان تولید زعفران توانایی رقابت با خراسان را نداریم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز گفت: در چند سال اخیر که از تولید زعفران استقبال شد به صورت محدود افرادی اقدام به بسته بندی این محصول کردند، اما سطح کشت به حدی نیست تا نظر سرمایه گذاران را برای احداث کارخانه‌های فرآوری زعفران به خود جلب کند.

زمانی عنوان کرد: در شهرستان کشاورزانی را داریم که حتی گل زعفران را به صورت خام به فروش می‌رسانند، چون برای کشاورز اقتصادی‌تر است.

نارضایتی کشاورزان از اقدامات شرکت تعاونی زعفران کاران

او خاطر نشان کرد: شرکت تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز تشکیل شده است تا گل زعفران را خریداری و فرآوری کند و به فروش برسانند، اما تا به این لحظه هیچ گونه اقدام جدی نشده و تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز فقط یک عنوان نمادین است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نطنز در خصوص اقدامات این اداره برای افزایش میزان تولید گفت: برگزاری کلاس‌های آموزشی کاشت زعفران، شناخت و نحوه مبارزه با بیماری‌ها و آفت‌ها، تست مکانیزه و تغذیه برای زعفران کاران برگزار شده است.

با توجه به کیفیت بسیار بالای زعفران نطنز و اشتغال زایی از تولید تا فرآوری زعفران، حال باید دید مسئولان از جمله تعاونی زعفران کاران شهرستان نطنز چه راهکار‌هایی را برای جلوگیری از خام فروشی و فرآوری این محصول با ارزش پیش خواهند گرفت.

 

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
13:40 --04/09/99 --
توسعه کشت دانه های روغنی و نهاده های دامی در اصفهان
توسعه کشت دانه های روغنی و نهاده های دامی در دستور کار بخش کشاورزی استان اصفهان قرار گرفته است.
11:26 --04/09/99 --
افزایش قیمت مرغ در اصفهان حباب است/ بازار مرغ به تعادل می رسد
واحدهای مرغداری اصفهان کمتر دچار نوسانات تولیدی شدند و بر این اساس هر نوع افزایش قیمت مرغ در اصفهان حبابی بیش نیست.
10:30 --03/09/99 --
ملاقات مردمی رئیس سازمان
ملاقات مردمی رئیس سازمان هر هفته دوشنبه بصورت ویدئو کنفرانس
08:46 --01/09/99 --
هفته بسیج برهمه بسیجیان وایثار گران مبارک باد
"بسیج لشکر مخلص خداست"
08:11 --29/08/99 --
بیش از ۴۰ درصد از مرغداری‌های اصفهان نیازمند بهسازی است
بیش از ۴۰ درصد از تجهیزات و فضای نگهداری و پرورش مرغداری‌های گوشتی این استان نیازمند مکانیزه شدن و بهسازی است.
11:20 --27/08/99 --
آغاز برداشت پنبه از ۳۰۰ هکتار از مزارع شهرستان آران و بیدگل

برداشت پنبه از ۳۰۰ هکتار از مزارع شهرستان آران و بیدگل آغاز شد

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه زراعی - دوشنبه 05 آبان ماه 1399
توصیه های مدیریت در مزارع گلرنگ استان اصفهان   بيشتر...

توصیه مدیریت شیلات و امور آبزیان - سه شنبه 05 فروردین ماه 1399
با توجه به تشدید فعالیت سامانه بارشی بخصوص در غرب اصفهان به استخرداران عزیز توصیه می شود اقدامات پیشگیرانه در راستای عدم بروز حوادث محتمل را کاملا رعایت نمایند  

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

اطلاعیه برنامه رادیوئی خوشه های برکت - دوشنبه 03 آذر ماه 1399
جهت دریافت موضوع و زمان پخش کلیک فرمائید   بيشتر...

اطلاعیه پخش برنامه تلویزیونی کوشش و رویش - شنبه 24 آبان ماه 1399
جهت دریافت موضوع و زمان پخش کلیک فرمائید   بيشتر...

اطلاعیه پخش برنامه رادیوئی خوشا روستا - شنبه 24 آبان ماه 1399
جهت دریافت موضوع و زمان پخش کلیک فرمائید   بيشتر...

آگهی مناقصه های عمومی یک مرحله ای شماره 11-99 - يكشنبه 18 آبان ماه 1399
آگهی مناقصه های عمومی یک مرحله ای شماره 11-99 و تجدیدی های ...   بيشتر...

برگزاری چهارمین جشنواره خاطره نویسی دفاع مقدس - چهارشنبه 02 مهر ماه 1399
به نفرات برگزیده جوایز ارزنده تعلق خواهد گرفت جهت دریافت اطلاعات   بيشتر...

جشنواره ملی حماسه گویان - چهارشنبه 02 مهر ماه 1399
به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس ، ثبت خاطرات دفاع مقدس به روایت شما در 2 بخش بزرگسالان و دانش آموزی ، مهلت ارسال آثار 10 آبان 99 جهت دریافت اطلاعات   بيشتر...

آگهی استخدام - يكشنبه 23 شهریور ماه 1399
در اجرای مجوز شماره 582072 مورخ 23 دی 1397 سازمان اداری و استخدامی کشور ، آگهی استخدام بکارگیری نیروی قراردادی در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org ، هشتمین فراگیر دستگاه های اجرائی ، از تاریخ 20 شهریور 1399 فعال گردیده است.لذا متقاضیان جهت ثبت نام و دریافت فایل دفترچه راهنمای ثبت نام به سایت مذکور مراجعه فرمایند.   بيشتر...

راه اندازی کانال اطلاع رسانی در سامانه تاک - پنج شنبه 30 مرداد ماه 1399
سامانه اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی از طریق پیام رسان تاک - نسبت به نصب نرم افزار فوق (اندروید ، IOS ، وب اپلیکیشن) از سایت تاک به آدرس www.agritak.ir و یا استورهای کافه بازار و سیب اپ اقدام فرمائید ...   بيشتر...

ارسال خاطرات و دلنوشته های ایثارگران - چهارشنبه 22 مرداد ماه 1399
خاطرات ، روایت ها و دلنوشته های جانبازان ، رزمندگان ، آزادگان و خانواده های معظم شهدای سازمان را در قالب word ارسال فرمائید ...   بيشتر...

ویروس کرونا چیست؟ - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس ویژه عموم جامعه ...   بيشتر...

توصیه های بهداشتی - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
توصیه های بهداشتی در مقابله با کرونا ویروس جدید ...   بيشتر...

پیام آموزشی مرتبط با ویروس کرونا - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
اطلاعیه ها و پیام های وزارت بهداشت کشور ...   بيشتر...

سمینار آموزشی - پنج شنبه 17 بهمن ماه 1398
سمینارآموزشی زنبورعسل ، گیاهان دارویی ، سلامت جامعه   بيشتر...

بیمه کشاورزی - يكشنبه 06 بهمن ماه 1398
خسارات ناشی از سرمازدگی   بيشتر...

اطلاعیه بیمه محصولات کشاورزی - يكشنبه 26 آبان ماه 1398
تعداد محصولات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی استان   بيشتر...

اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید - یکشنبه 18 آذر ماه
اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی در بررسی تسهیلات دام سبک ( گوسفند و بز )   بيشتر...

لیست تازه های کتاب
جهت آگاهی از اطلاعات بیشتر به سامانهwww.samanpl.ir مدیریت کتابخانه های عمومی کشور مراجعه نمایند.   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 54255

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 478
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 478

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 24041073
Visitors بازديد هاي امروز: 5249
Visitors بازديد هاي ديروز: 22115

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/09/04 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا