ورود |  عضويت|  EN
دوشنبه 24 خرداد ماه 1400

آخرین بروز رسانی 1400/03/24

  میز خدمت
1399/08/25

گرانی کود، آفت جان محصولات کشاورزی و مصرف کننده


یکی از معمول‌ترین کود‌های مورد استفاده کشاورزان، کود‌های فسفاته و پتاسه هستندکه در داخل کشور تولید نمی‌شوند و وارداتی هستند.
به گزارش روابط عمومی سازمان ، مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: واردات این کود‌ها تا پارسال با ارز دولتی صورت می‌گرفت، اما طبق مصوبه‌ای از سوی دولت، اعلام شد که کود‌های شیمیایی با ارز نیمایی وارد شود که این اتفاق کشاورزان را دچار شوک و نگرانی کرد.
پیمان فیروز نیا افزود:در زمان اجرای این طرح، ارز نیمایی ۱۸۵ هزار ریال بود که هم اکنون این رقم بالاتر هم رفته و این افزایش قیمت یکباره کود‌های شیمیایی سبب شده کشاورزان در مصرف کود احتیاط کنند و توان خرید آنرا نداشته باشند.


افزایش پنج برابری قیمت کود‌های شیمیایی
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: قیمت کود‌های کشاورزی وارداتی از جمله کود‌های فسفاته و پتاسه نسبت به پارسال پنج برابر شده و این امر کشاورزان را تا حد زیادی متضرر کرده است.
فیروز نیا ادامه داد: برای نمونه قیمت کود سوپر فسفاته، به ازای هر کیسه ۵۰ کیلویی چهارمیلیون و ۲۳۰ هزار ریال است که به طور متوسط برای هر یک هکتار زمین باید دو کیسه ۵۰ کیلوگرمی از این کود استفاده کرد یا قیمت هر کیسه ۵۰ کیلویی نوعی پرمصرف کود پتاسه برابر پنج میلیون ریال است.

  مصرف کمتر کود و افت کیفیت محصولات کشاورزی

به گفته مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان، با افزایش پنج برابری و یکباره قیمت کود‌های وارداتی، بسیاری از کشاورزان قادر به خرید این نوع کود‌ها نیستند یا برخی به میزان بسیار اندک از آن استفاده می‌کنند که درعملکرد در واحد سطح و کیفیت محصولات کشاورزی تأثیر گذار است.
وی افزود: مصرف کمتر این کود‌ها قطعا روی کیفیت محصولات تأثیر گذار است و مقاومت گیاه را نسبت به عوامل محیطی کاهش می‌دهد و کشاورزان را تاحد زیادی متضرر می‌کند.
فیروزنیااضافه کرد: هرچند عملکرد این کود‌ها در خاک‌های مختلف متفاوت است، اما در نهایت می‌توان گفت، کاهش مصرف کود، روی افزایش کیفی و کمی محصولات تأثیر بسزایی دارد.

نگرانی کشاورزان اصفهان از افزایش سرسام آور قیمت کود فسفاته

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی اصفهان با اشاره به افزایش چند برابری کود فسفاته گفت: با تخصیص ارز نیمایی و حذف یارانه، افزایش قیمت در کود شیمیایی حاصل شده است که موجبات نگرانی کشاورزان و کاهش کشت پاییزه به همراه داشته است.
اصغررستمی با اشاره به اینکه کشور در تأمین کود‌های ازته خودکفا است، افزود: کود‌های فسفاته و پتاسه در مراحل میانی کشت مورد نیاز کشاورزان و وابسته به واردات است و با خارج کردن آن از ارز ۴۲ هزارریالی، هزینه تأمین کود شیمیایی برای کشاورزان سنگین شده است.
وی به کشاورزان استان اصفهان اطمینان خاطر داد که این افزایش قیمت مدیریت خواهد شد.
کود ازته
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: بخش اعظمی از کود‌های مورد استفاده کشاورزان کود‌های ازته است که خوشبختانه در داخل کشور تولید می‌شود و کود‌های وارداتی حدود ۲۹ درصد کود مصرفی کشاورزان را تشکیل می‌دهد.
پیمان فیروز نیا افزود:البته مصرف همین مقدار کود هم تأثیر مهمی روی کیفیت و کمیت محصولات دارد بنابراین نمی‌توان از مصرف تن چشم پوشی کرد.
وی ادامه می‌دهد: خاک برخی زمین‌های کشاورزی فسفات و پتاس مورد نیاز را به مقدار لازم دارد و نیاز به مصرف کود در این زمین‌هابسیار اندک است بنابراین توصیه اکید داریم که کشاورزان قبل از تهیه و مصرف کود، آزمون خاک را انجام دهند تا مقدار مورد نیاز مصرف کودشان مشخص شده و از صرف هزینه‌های اضافی جلوگیری شود.
فیروز نیا اضافه کرد: استفاده از دستگاه‌های بذرکار تا حد زیادی صرفه جویی در مصرف کود را به همراه دارد چرا که هنگام کاشت بذر، کود را دقیقا در کنار بذر قرار می‌دهد.
استان اصفهان با دارا بودن ۵۶۳ هزار هکتارزمین زراعی و باغ، سه و نیم درصد از زمین‌های کشاورزی کشور را به خود اختصاص داده است.
این استان با تولید پنج میلیون و ۳۰۰ هزار انواع محصول کشاورزی، رتبه اول کشوری درتولید شیر و محصولات دامی پروتئینی، از قطب‌های کشاورزی کشور است.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
09:02 --23/03/1400 --
تکذیب پرکشیدن قیمت مرغ در اصفهان
در پی انتشار برخی خبرها در خصوص افزایش قیمت مرغ در اصفهان مسئولان سازمان های جهاد کشاورزی و صمت این موضوع را تکذیب کردند.
08:59 --23/03/1400 --
فصل برداشت میوه ای آب دار در دلِ کویری کم آب
برداشت طالبی، از ۳۰۰ هکتار مزارع شهرستان آران و بیدگل آغاز شد.
08:52 --23/03/1400 --
تجهیز اراضی کشاورزی فریدونشهر به سامانه آبیاری نوین
هفت هزار هکتار از زمین‌های کشاورزی و باغ‌های شهرستان فریدونشهر به سامانه‌های آبیاری نوین مجهز شد.
08:34 --22/03/1400 --
برداشت هزار تنی دانه کلزا از مزارع اصفهان
کارشناس مسئول پنبه و دانه‌های روغنی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان از آغاز برداشت کلزا در اراضی زیر کشت در استان اصفهان خبر داد.
06:21 --22/03/1400 --
هفته جهادکشاورزی گرامی باد
رئیس سازمان جهادکشاورزی استان اصفهان در پیامی فرا رسیدن هفته جهادکشاورزی را تبریک گفت.
10:41 --20/03/1400 --
پیش‌بینی برداشت ۸۰ تن گُل محمدی از مزارع سمیرم
برداشت گُل محمدی از مزارع شهرستان سردسیر سمیرم در جنوب اصفهان با برآورد تولید ۸۰ تن گل مرغوب آغاز شده است.
10:29 --20/03/1400 --
صنعت دام و طیور نقش ویژه‌ای در ایجاد اشتغال اصفهان دارد
اصفهان جزو استان‌هایی است که تولیدکنندگان حرفه‌ای صنعت دام و طیور آن نقش ویژه‌ای برای ایجاد اشتغال مُولد در استان دارند.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه زراعی - دوشنبه 05 آبان ماه 1399
توصیه های مدیریت در مزارع گلرنگ استان اصفهان   بيشتر...

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

افتتاح نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام، طیور، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - چهارشنبه 19 خرداد ماه 1400
با حضور دکتر رضایی معاون محترم تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی و دکتر خون میرزایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شیلات ایران و حضور سرکار خانم طالبان وزیر اقتصاد کشاورزی کردستان عراق   بيشتر...

پخش زنده ویژه برنامه شبکه برکت استودیو کشاورز اصفهان از محل نمایشگاه بین المللی - پنج شنبه 13 خرداد ماه 1400
همزمان با رویداد کشاورزی دانش بنیان و نوآور استان اصفهان با حضور مدیران استانی و بهره برداران   بيشتر...

نوزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت دام ، طیور ، آبزیان و دامپزشکی اصفهان - سه شنبه 04 خرداد ماه 1400
زمان بازدید 18 الی 21 خرداد ماه 1400 و ساعت بازدید 11 الی 19   بيشتر...

اطلاعیه مربوط به شرکت شهرک های کشاورزی - شنبه 09 اسفند ماه 1399
به منظور دریافت اطلاعات بیشتر کلیک فرمائید   بيشتر...

آگهی استخدام - يكشنبه 23 شهریور ماه 1399
در اجرای مجوز شماره 582072 مورخ 23 دی 1397 سازمان اداری و استخدامی کشور ، آگهی استخدام بکارگیری نیروی قراردادی در سایت سازمان سنجش و آموزش کشور به آدرس www.sanjesh.org ، هشتمین فراگیر دستگاه های اجرائی ، از تاریخ 20 شهریور 1399 فعال گردیده است.لذا متقاضیان جهت ثبت نام و دریافت فایل دفترچه راهنمای ثبت نام به سایت مذکور مراجعه فرمایند.   بيشتر...

راه اندازی کانال اطلاع رسانی در سامانه تاک - پنج شنبه 30 مرداد ماه 1399
سامانه اطلاع رسانی به بهره برداران بخش کشاورزی از طریق پیام رسان تاک - نسبت به نصب نرم افزار فوق (اندروید ، IOS ، وب اپلیکیشن) از سایت تاک به آدرس www.agritak.ir و یا استورهای کافه بازار و سیب اپ اقدام فرمائید ...   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 58008

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 275
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 275

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 25578146
Visitors بازديد هاي امروز: 3434
Visitors بازديد هاي ديروز: 10866

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1400/03/24 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا