ورود |  عضويت|  EN
دوشنبه 16 تیر ماه 1399

آخرین بروز رسانی 1399/04/16

  میز خدمت
99/04/08

سند اصلاح الگوی کشت اصفهان در دست پیگیری است


دبیر کارگروه زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی اصفهان گفت: ایجاد باراندازهای مختلف در مبادی تولیدی اصفهان در قالب سند اصلاح الگوی کشت و آمایش سرزمین در استان در دست پیگیری است.

به گزارش روابط عمومی سازمان ، امید شریفی اظهار داشت: امروزه در کشور ما با وجود همه مشکلاتی که در بخش کشاورزی وجود دارد شرایط قطعاً با قبل قابل مقایسه نیست و اقدامات خوبی طی سالیان گذشته در این حوزه انجام شده است.

وی افزود: جایگاه شایسته بخش کشاورزی با بیش از چهار میلیون بهره بردار در مؤلفه‌های محاسباتی کلان کشور از قبیل سهم ۸۰ درصدی در تأمین انرژی غذایی، سهم ۱۹ درصدی در اشتغال و رشد ۸.۷ درصدی نشان می‌دهد که این بخش از پتانسیل بالایی به عنوان یکی از پیشران‌های توسعه و رشد کشور برخوردار است.

نبود نگاه استراتژیک حوزه‌های درون و برون سازمانی به بخش کشاورزی

دبیر کارگروه زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان اینکه مشکلاتی متوجه این بخش است که شاید بزرگترین مشکل حاکم نبودن نگاه استراتژیک حوزه‌های درون و برون سازمانی به این بخش است، ابراز داشت: لازم است در کشور ما در قالب اسناد بالادستی از قبیل سند آمایش سرزمین و سند اصلاح الگوی کشت تغییر رویکردهایی در این بخش انجام شود.

وی با اشاره به اینکه توسعه زنجیره‌های ارزش به عنوان تنها راه کار بلند مدت و ساختاری شکوفایی در بخش کشاورزی در مجموعه وزارت جهاد کشاورزی در لایه‌های مختلف در دست پیگیری است، تاکید کرد: عبور از کشاورزی تولید محور به کشاورزی بازار محور، توسعه کسب و کارهای کشاورزی، توسعه روستا محور، افزایش بهره‌وری کیفیت محصولات کشاورزی، ایجاد امنیت و ثبات درآمدی برای کشاورزان، حذف واسطه‌ها ون نظم بخشی مناسبات بین تولید و بازار، خلق ارزش افزوده فرآیندهای تولید تا مصرف از جمله فواید این زنجیره‌های ارزش در بخش کشاورزی کشور و استان است.

شریفی ادامه داد: کاهش هزینه‌ها و قیمت تمام شده محصولات، ثبات پایدار قیمت‌ها و تعادل بازار، تسهیل جذب منابع مالی و سرمایه گذاری از جمله فواید این زنجیره است که باعث می‌شود این امر تأثیر معنی داری بر شاخص‌های کلان از جمله امنیت غذایی، تولید ناخالص داخلی و اشتغال داشته باشد.

لزوم فرهنگ سازی و اقدامات آموزشی-ترویجی در ارتباط با زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی

دبیر کارگروه زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان لزوم فرهنگ سازی و اقدامات آموزشی-ترویجی در این بخش گفت: فعال سازی و ایجاد تشکل‌ها و تأسیس خوشه زارعین (Farmers Cluster)، پیگیری و فراهم نمودن بازارهای هدف و مکانیزم‌ها و کانالهای صادراتی، تأمین منابع اعتباری و مشوق‌های لازم و تدوین مقررات مورد نیاز از جمله الزاماتی است که می‌تواند موفقیت و پایداری زنجیره‌های ارزش در بخش کشاورزی کشور و استان ما را تضمین نماید.

وی اضافه کرد: شاخص‌های استان اصفهان در بخش کشاورزی از قبیل داشتن سهم هشت درصدی در سبد اقتصاد استان و سهم ۱۲ درصدی از اشتغال استان و همچنین سهم حدود پنج درصدی از کل تولیدات کشاورزی کشور با وجود محدودیت‌های موجود از قبیل منابع آبی، نشان از ظرفیت‌های بسیار خوب استان در حوزه محصولات کشاورزی دارد.

کسب رتبه‌های برتر کشوری در تولید محصولات کشاورزی و دامی

شریفی به کسب رتبه‌های برتر کشوری در برخی محصولات در استان اشاره کرد و گفت: کسب رتبه نخست تولید شیر، شتر مرغ و بوقلمون و ماهیان زینتی، رتبه دوم در تولید گوشت مرغ و تخم مرغ، گیاهان دارویی، رتبه ۳ تولید عسل، سیب زمینی، سیب درختی، سبزیجات گلخانه‌ای، پیشگام بودن در ایجاد زنجیره‌های ارزش از جمله در شیر و تخم مرغ، پیشگام بودن در پیاده سازی فرآیندهای نوین علمی در بخش کشاورزی، اهمیت این بخش در استان و لزوم داشتن نگاه ویژه به این بخش در ابعاد مختلف را نشان می‌دهد.

وی گفت: در همین راستا از سال گذشته موضوع برقراری زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی استان به شکل جدی و نظام مند با تشکل دبیر خانه و کارگروه تخصصی در دستور کار قرار گرفت.

دبیر کارگروه زنجیره‌های ارزش محصولات کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان گفت: بر این اساس در گام اولیه امکان سنجی محصولی در قالب احصاء محصولات با مزیت نسبی و رقابتی در استان انجام شد، ظرفیت‌های موجود در استان در قالب ۲۵ زنجیره رسمی و غیر رسمی شناسایی شد که در جریان ساماندهی حقوقی می‌باشند و همچنین ضمن انجام فرآیند آسیب شناسی اختصاصی محصولات اولویت دار استان، ۱۶ ظرفیت مکان مند (محصولی-شهرستانی) شناسایی شده و ایجاد زنجیره‌های ارزش محصولی آنها در دست اقدام است.

ایجاد بارانداز در مبادی تولیدی استان اصفهان در قالب سند اصلاح الگوی کشت

وی گفت: همچنین ایجاد باراندازها در مبادی تولیدی استان اصفهان در قالب سند اصلاح الگوی کشت و سند آمایش سرزمین، انجام اقدامات ترویجی و فرهنگ سازی، توانمند سازی و ساماندهی تشکل‌ها به ویژه در حوزه توسعه بازرگانی و ایجاد مزیت‌های منطقه‌ای و ناحیه‌ای در دست پیگیری است که امیدواریم با مجموعه این اقدامات، شاهد شکوفایی هرچه بیشتر بخش کشاورزی استان باشیم.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
08:47 --16/04/99 --
ملاقات مردمی رئیس سازمان
ملاقات مردمی رئیس سازمان هر هفته دوشنبه از ساعت 8 الی 10
12:15 --15/04/99 --
بازدیدریاست سازمان از مراکز خرید گندم تضمینی استان
بازدیداز مراکز خرید گندم تضمینی استان
10:42 --15/04/99 --
پیشتازی اصفهان در توسعه اراضی زیر کشت طلای سرخ
استان اصفهان با بیش از هزار و ۵۰۰ هکتار اراضی زیر کشت زعفران به عنوان چهارمین استان پیشرو...
10:40 --15/04/99 --
اجرای طرح آبیاری کم فشار در آران و بیدگل
در دو هزار و 150 هکتار اراضی کشاورزی شهرستان آران و بیدگل طرح آبیاری کم فشار اجرا شده است.
10:39 --15/04/99 --
خرید تضمینی 61 هزار تن گندم از بهره برداران در سال جهش تولید
خرید تضمینی گندم از محصولات استراتژیک در استان اصفهان از مرز 61 هزار تن گذشت.
10:36 --15/04/99 --
آغاز توزیع مرغ منجمد در استان اصفهان
با توجه به افزایش قیمت مصوب گوشت مرغ گرم بر اساس ستاد تنظیم بازار توزیع مرغ منجمد در بازار اصفهان آغاز شد.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه مدیریت شیلات و امور آبزیان - سه شنبه 05 فروردین ماه 1399
با توجه به تشدید فعالیت سامانه بارشی بخصوص در غرب اصفهان به استخرداران عزیز توصیه می شود اقدامات پیشگیرانه در راستای عدم بروز حوادث محتمل را کاملا رعایت نمایند  

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

اطلاعیه پخش برنامه تلویزیونی کوشش و رویش - يكشنبه 15 تیر ماه 1399
عنوان برنامه : زنبورداری (تولید ژل رویال) زمان پخش چهارشنبه مورخ 18 خرداد 1399 ساعت 20:30 از شبکه اصفهان تکرار برنامه : پنجشنبه مورخ 19 خرداد 1399 ساعت 8:30 صبح ازشبکه اصفهان  

اطلاعیه پخش برنامه رادیوئی خوشا روستا - شنبه 27 اردیبهشت ماه 1399
موضوع برنامه و زمان پخش : مدیریت کاشت پنبه (شنبه 27 اردیبهشت 99) --------- تکرار کاشت پنبه (سه شنبه130اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (یکشنبه 28 اردیبهشت 99) --------- تکرار برنامه استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (چهار شنبه 31 اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای( چهارشنبه31 اردیبهشت 99) --------- تکرار استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (پنجشنبه 1 خرداد 99) --------- از ساعت 12 الی 12:15 از صدای مرکز اصفهان - قابل مشاهده بصورت تصویری در رادیو نما اصفهان  

ویروس کرونا چیست؟ - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس ویژه عموم جامعه ...   بيشتر...

توصیه های بهداشتی - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
توصیه های بهداشتی در مقابله با کرونا ویروس جدید ...   بيشتر...

پیام آموزشی مرتبط با ویروس کرونا - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
اطلاعیه ها و پیام های وزارت بهداشت کشور ...   بيشتر...

سمینار آموزشی - پنج شنبه 17 بهمن ماه 1398
سمینارآموزشی زنبورعسل ، گیاهان دارویی ، سلامت جامعه   بيشتر...

بیمه کشاورزی - يكشنبه 06 بهمن ماه 1398
خسارات ناشی از سرمازدگی   بيشتر...

اطلاعیه بیمه محصولات کشاورزی - يكشنبه 26 آبان ماه 1398
تعداد محصولات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی استان   بيشتر...

اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید - یکشنبه 18 آذر ماه
اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی در بررسی تسهیلات دام سبک ( گوسفند و بز )   بيشتر...

لیست تازه های کتاب - شنبه 23 شهریور ماه 1398
جهت آگاهی از اطلاعات بیشتر به سامانهwww.samanpl.ir مدیریت کتابخانه های عمومی کشور مراجعه نمایند.   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی - شنبه 10 فروردین ماه 1398
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 51528

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 365
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 365

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 23069616
Visitors بازديد هاي امروز: 2734
Visitors بازديد هاي ديروز: 6981

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/04/16 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا