ورود |  عضويت|  EN
جمعه 20 تیر ماه 1399

آخرین بروز رسانی 1399/04/19

  میز خدمت
94/06/04

تنها حدود 58 درصد آب استان برای کشاورزی مصرف می‌شود


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان ،با حضور مهندس قدرت اله قاسمی رییس سازمان جهاد کشاورزی استان ،معاونین و مدیران  ایشان ،معاون اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری و مرکز آموزش و تحقیقات کشاورزی استان و اصحاب محترم رسانه های نشست خبری یه  مناسبت هفته گرامیداشت دولت و افتتاح 173 پروژه کشاورزی در سالن اجتماعات شهید دادخواه برگزار شد.

آقای مهندس  قدرت اله قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان: هفته دولت فرصت مناسبی است که فعالیت‌های انجام شده  توسط اندرکاران دولتی اطلاع رسانی شود.

ایشان در ادامه افزود:همزمان با هفته دولت 173 پروژه بخش کشاورزی با اعتباری بالغ بر 477 میلیارد ریال در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد.

وی ادامه داد: هنگامی که دولت تدبیر و امید امور را تحویل گرفت کشور با مشکلات زیادی روبرو بود، در بخش کشاورزی قبل از آغاز به کار دولت نهم و دهم وضعیت تولیدات کشاورزی مناسب بود، در این زمان کشور در زمینه تولید گندم به خود کفایی رسید و قرار بود این روند رو به رشد در دولت‌های بعدی نیز حفظ شود که متاسفانه این اتفاق رخ نداد، البته با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید وضعیت بهبود پیدا کرد و برنامه‌ریزی‌های منسجم‌تری شکل گرفت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان یادآور شد: سال گذشته 6.7 میلیون تن گندم خریداری شد که نسبت به سال 92 حدود دو میلیون تن بیشتر بود، برای امسال نیز امیدواریم از مرز هشت میلیون تن عبور کنیم و این به معنی این است که میزان خرید گندم در سال 94 نسبت به سال 92 با رشد دوبرابری روبرو است.

مهندس قدرت اله قاسمی یادآور شد: در سال 84 تراز تجاری کشور مثبت بود، اما متاسفانه در طول هشت سال این شاخص منفی شد اما در دو سال فعالیت دولت تدبیر و امید تراز تجاری منفی حدود 33 درصد کاهش داشت و به 5.4 میلیارد دلار رسیده است.

وی عنوان کرد: در بخش کشاورزی ارزیابی‌ها  نشان دهنده بهبود اوضاع است و این در حالی است که در دو سال اخیر کشور همچنان با مشکل کم آبی روبرو است.آب به عنوان عنصر حیاتی کشاورزی باید به صورت بهینه مصرف شود و دولت به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرده که طی 10 سال آینده حدود چهار میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به سیستم‌های نوین آبیاری مجهز شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با بیان این‌که همزمان با هفته دولت 173 پروژه بخش کشاورزی در سطح استان به بهره‌برداری می‌رسد اعلام کرد: از این تعداد  80 پروژه در بخش آب و خاک و امور مهندسی، 24 پروژه در زمینه تولیدات دامی، 18 پروژه در بخش تولیدات گیاهی، 22 پروژه منابع طبیعی و آبخیزداری، 17 پروژه در زمینه امور عشایر، پنج پروژه مرتبط با صنایع کشاورزی، سه پروژه تحقیقات کشاورزی و چهار پروژه متعلق به تعاون روستایی است.

وی با اعلام این‌که افتتاح این پروژه‌ها زمینه اشتغال 1329 نفر  و تثبیت 648 شغل و 481 فرصت شغلی را فراهم می‌کند گفت: این 173 پروژه با اعتباری بالغ بر 477 میلیارد ریال آماده بهره‌برداری هستند به گونه‌ای که در هر شهرستان چند طرح مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد، از نظر تعداد پروژه‌ها سمیرم با 16 پروژه و از نظر حجم سرمایه‌گذاری کاشان با 100 میلیارد ریال رتبه‌های اول استانی را اخذ کرده‌اند.

وی با اشاره به حجم سرمایه‌گذاری‌های صورت گرفته در بخش کشاورزی استان گفت: از هفته دولت سال 92 تا هفته دولت سال 93 بالغ بر 8 هزار و 880 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری صورت گرفته و در بازه زمانی سال 93 تا94 نیز این عدد به 8 هزار و 950 میلیارد ریال رسیده و در مجموع در این دو سال یک‌هزار و 7840 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در قالب یک‌هزار و 397 پروژه صورت گرفته است.

وی گفت: در مجموع با چهار مقوله در بخش کشاورزی مواجه هستیم، این چهار مقوله شامل تحقیق، ترویج، تولید و تنظیم بازار است، اگر در این چهار رکن با برنامه‌ریزی پیش برویم به طور قطع در بحث کشاورزی موفق هستیم و در غیر این‌صورت به موفقیت چشم‌گیری نخواهیم رسید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان با اشاره به این‌که اقدامات خوبی در بخش تحقیقات در حال انجام است اضافه کرد: در مبحث تولید، کارهای زیادی باید شکل بگیرد، لزوم توجه بیشتر به توسعه گلخانه‌ها، توسعه کشت نشایی و آبیاری نواری، کشت پاییزه چغندر قند و توجه بیشتر به الگوی آبیاری مناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات را برطرف کند، البته در کنار این موضوعات کشاورزی استان با دو چالش مهم یعنی کمبود آب و کمبود خاک روبرو است که نیاز به توجه بیشتری در این موارد است.

وی افزود: جهت‌گیری ما در استان به این سمت است که کشت سبزی و صیفی به فضای گلخانه‌ای انتقال یابد، و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده سطح زیر کشت گلخانه‌ای استان به حدود سه هزار هکتار خواهد رسید، در حال حاضر یک‌هزار و 252 هکتار اراضی گلخانه‌ای در استان وجود دارد که 12 درصد از مساحت گلخانه‌های کشور را شامل می‌شود.

قاسمی گفت: در دو سال اخیر واگذاری اراضی جهت کشاورزی نداشتیم و دلیل آن نیز مشکلات کم آبی است که استان را با خود درگیر ساخته است، حدود 100 هزار هکتار از اراضی  کشاورزی نیز به خاطر عدم تامین آب بدون استفاده هستند.

وی در ادامه اظهار کرد: طبق بررسی‌های انجام گرفته تنها حدود 58 درصد آب استان برای کشاورزی مصرف می‌شود و آمارهایی که گاهی به اشتباه منتشر می‌شود به هیچ عنوان علمی نیست.

وی تصریح کرد: در سال جاری پنج هزار تن سیب‌ زمینی بهاره در سطح استان خریداری شده است، در مجموع امیدواریم با برنامه‌ریزی‌های شکل گرفته بتوانیم در راستای بهبود وضعیت کشاورزی استان در تمامی جهات قدم برداریم.

نظر شما درباره اين خبر:
  ارسال   صرفنظر  
بازگشت
موضوع اطلاعیه ها توصیه ها اخبار روز
RSS
 
10:11 --19/04/99 --
اصفهان رتبه دوم تولید تخم مرغ را در کشور دارد
در استان اصفهان هفت و نیم میلیون مرغ تخم گذار وجود دارد
07:52 --19/04/99 --
آغاز برداشت شاتوت از ۶۵ هکتار باغ‌های بارور شهر برزک کاشان
بابرداشت شا توت از ۶۵ هکتار باغ‌های بارور شهر برزک کاشان نزدیک به ۱۲۰ میلیارد ریال عاید ۹۰۰ خانوار می‌شود.
07:48 --19/04/99 --
آغاز برداشت گلرنگ از مزارع استان اصفهان
برداشت گلرنگ از حدود دو هزار و ۵۰۰ هکتار از مزارع استان اصفهان آغاز شد.
09:36 --18/04/99 --
کمیته فنی چغندرقند پائیزه
جلسه کشت چغندر قند پاییزه با حضور آقای حصادی مجری طرح کشت چغندر قند کشور ، معاون بهبود تولیدات گیاهی...
07:25 --17/04/99 --
کاشت بیش از 130 هزار هکتار گندم و جو در اصفهان
با باز شدن به موقع زاینده رود در پاییز بیش از ۱۳۰ هزار هکتار مزارع غلات کشت شد.
07:18 --17/04/99 --
کشاورزان یکپارچه سازی کنند، تسهیلات می گیرند
تسهیلات ارزان قیمت به کشاورزانی که اراضی کشاورزی خود را یکپارچه سازی کنند، اعطا می شود.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
توصیه مدیریت شیلات و امور آبزیان - سه شنبه 05 فروردین ماه 1399
با توجه به تشدید فعالیت سامانه بارشی بخصوص در غرب اصفهان به استخرداران عزیز توصیه می شود اقدامات پیشگیرانه در راستای عدم بروز حوادث محتمل را کاملا رعایت نمایند  

بیماری ویروسی آنفلوانزای پرندگان
بیماری ویروسی آنفلونزای پرندگان   بيشتر...

سرمازدگی و روش های پیشگیری
سرمازدگی و روش های پیشگیری   بيشتر...

کشاورزان محترم
با راه اندازي سامانه پيام كوتاه ثبت كود توسط موسسه تحقيقات خاك و آب، خريداران انواع مواد كودي براي اطمينان از اصالت كودهاي خريداري شده مي توانند شماره ثبت برچسب روي بسته كود را به شماره 3000646424 پيامك نمايند.  

قابل توجه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان نهال
در راستای تولید قانونمند و ارائه نهال سالم و به منظور جلوگیری از اشاعه آفات و بیماری های نباتی و ایجاد خسارت های غیرقابل جبران برای باغداران و براساس ماده 7 قانون ثبت ارقام و گواهی بذر نهال مصوب مجلس شورای اسلامی ، تولید و عرضه نهال بدون مجوز ممنوع می باشد.  

اطلاعیه پخش برنامه تلویزیونی کوشش و رویش - يكشنبه 15 تیر ماه 1399
عنوان برنامه : زنبورداری (تولید ژل رویال) زمان پخش چهارشنبه مورخ 18 خرداد 1399 ساعت 20:30 از شبکه اصفهان تکرار برنامه : پنجشنبه مورخ 19 خرداد 1399 ساعت 8:30 صبح ازشبکه اصفهان  

اطلاعیه پخش برنامه رادیوئی خوشا روستا - شنبه 27 اردیبهشت ماه 1399
موضوع برنامه و زمان پخش : مدیریت کاشت پنبه (شنبه 27 اردیبهشت 99) --------- تکرار کاشت پنبه (سه شنبه130اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (یکشنبه 28 اردیبهشت 99) --------- تکرار برنامه استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (چهار شنبه 31 اردیبهشت 99) --------- استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای( چهارشنبه31 اردیبهشت 99) --------- تکرار استفاده از مواد بیولوژیک برای کنترل آفات در محصولات گلخانه ای (پنجشنبه 1 خرداد 99) --------- از ساعت 12 الی 12:15 از صدای مرکز اصفهان - قابل مشاهده بصورت تصویری در رادیو نما اصفهان  

ویروس کرونا چیست؟ - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
پیشگیری از ابتلا به کرونا ویروس ویژه عموم جامعه ...   بيشتر...

توصیه های بهداشتی - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
توصیه های بهداشتی در مقابله با کرونا ویروس جدید ...   بيشتر...

پیام آموزشی مرتبط با ویروس کرونا - سه شنبه 27 اسفند ماه 1398
اطلاعیه ها و پیام های وزارت بهداشت کشور ...   بيشتر...

سمینار آموزشی - پنج شنبه 17 بهمن ماه 1398
سمینارآموزشی زنبورعسل ، گیاهان دارویی ، سلامت جامعه   بيشتر...

بیمه کشاورزی - يكشنبه 06 بهمن ماه 1398
خسارات ناشی از سرمازدگی   بيشتر...

اطلاعیه بیمه محصولات کشاورزی - يكشنبه 26 آبان ماه 1398
تعداد محصولات تحت پوشش بیمه محصولات کشاورزی استان   بيشتر...

اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید - یکشنبه 18 آذر ماه
اطلاعات واحدهای صادر کننده پیش فاکتور، قیمت و نژادهای مورد تایید وزارت جهاد کشاورزی در بررسی تسهیلات دام سبک ( گوسفند و بز )   بيشتر...

لیست تازه های کتاب - شنبه 23 شهریور ماه 1398
جهت آگاهی از اطلاعات بیشتر به سامانهwww.samanpl.ir مدیریت کتابخانه های عمومی کشور مراجعه نمایند.   بيشتر...

اطلاعیه امور اراضی - شنبه 10 فروردین ماه 1398
براساس ماده 3 قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها در صورتی که مالکان و یا متصرفان اراضی زراعی و باغ ها بدون اخذ مجوز اقدام به تغییر کاربری نمایند علاوه بر قلع و قمع بنا ، به پرداخت جزای نقدی از یک تا سه برابر بهای اراضی به قیمت روز و با کاربری جدید که مورد نظر متخلف بوده است محکوم خواهند شد  

 
  جستجو در اخبار
جستجو 

  نظرسنجي
نظر شما درباره پرتال سازمان جهاد کشاورزی چیست؟

 

تعداد جوابها : 51559

عالی : 93%
خوب : 4%
متوسط : 1%
ضعیف : 2%

  ارسال  
  كاربران بر خط
كاربران فعال بازديد كنندگان فعال :
Visitors بازديد ها: 217
Members اعضاء: 0
مجموع كاربران مجموع: 217

بازديد ها بازديد ها :  
Visitors بازديد هاي كل: 23095860
Visitors بازديد هاي امروز: 1403
Visitors بازديد هاي ديروز: 6542

فعال در اين زمان كاربران فعال:
Copyright (c) 1399/04/20 پرتال سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان
پرتال سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان
Ariana Informatics Group - گروه داده ورزي آريانا